Türk ihracatçılarının uluslararası rekabetinin geliştirilmesi kapsamında kümelenme yaklaşımının ihracatçı işletmelerin rekabet performansına etkisi: Çorum ilinde bir uygulama
The efect of clustering approach on the competitive performance of exporting enterprises within the scope of developing international competition of Turkish exporters: An application in Çorum
  1. Tez No: 598082
  2. Yazar: FATMA KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) kapsamında uygulanan kümelenme yaklaşımının ihracatçı işletmelerin ihracat performansına, rekabetçiliğine etkisini araştırmaya yöneliktir. Çalışmada, Çorum ilinde faaliyet gösteren Tarımsal Gıda İşleme Makineleri üreten firmaların UR-GE projesiyle ulusal ve uluslararası rekabet düzeyine etkisi, bölge içi gelişmişlik düzeyine etkisi, ihracat artışına etkisi, ihracat teşviklerinin ihracat performansına etkisi araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu bağlamda kümelenme yaklaşımı ile Çorum ilinde faaliyet gösteren ''Tarımsal Gıda İşleme Makineleri'' üreten firmalarla derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirdiğimiz çalışma neticesinde aynı sektörde faaliyet gösteren ve birbirini tamamlayan firmaların, işbirliği içerisinde büyümeye, geliştirmeye, uluslararasılaşma yönünde uzmanlaşmaya yöneldiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda firmalar küresel pazarda kendilerini rakipleriyle kıyaslama imkânı bulmuş ve bünyesindeki eksikliklerin tespitine katkı sunduğu gözlemlenmiştir. Uygulanan bu proje sayesinde firmalar vizyonlarını geliştirebilme imkânı bulmuş, hem rekabet halinde olup hem de bir dayanışma ortamı yaratmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of the cluster approach applied within the scope of UR-GE (Supporting the Development of International Competitiveness) on the export performance and competitiveness of exporting enterprises. In this study, the effects of companies producing“agricultural food processing machines”in Çorum province to national and international competition level, their effects on the intra-regional development level, the impact on export growth and export incentives on export performance were investigated and evaluated with UR-GE project. In this context, in-depth interviews were conducted with the companies producing“Agricultural Food Processing Machines”operating in Çorum by using the clustering approach. As a result of the study, it was found that the companies operating in the same sector and complementing each other tend to grow, develop and specialize in the direction of internationalization. At the same time, companies had the opportunity to compare themselves with their competitors in the global market and identified the deficiencies in their bodies. Thanks to this project, companies both had the opportunity to improve their visions and within competition created a beneficial solidarity environment.