Psikolojik danışmanların bilinçli farkındalık düzeyleri ile umut ve sürekli kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between mindfulness, hope and trait anxiety among psychological counselors
  1. Tez No: 598112
  2. Yazar: MEHMET MENEKŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMRE ERTEN TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik danışmanların bilinçli farkındalık düzeyleri ile umut ve sürekli kaygı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Osmaniye'de yaşayan 105'i kadın 82'si erkek olmak üzere toplam 187 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma grubu seçilirken tesadüfi olmayan-amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ) ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız gruplar için t testi, ikiden fazla grup ortalamaların karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (One way ANOVA) kullanılmıştır. Bilinçli farkındalık düzeyi ile sürekli kaygı, umut ve alt boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılırken umut ve sürekli kaygının bilinçli farkındalığı yordamasında basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre bilinçli farkındalık düzeyi ile sürekli kaygı, umut düzeyi toplam puan ve umut ölçeği alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan bağımsız örneklemler t-testi sonucuna göre evli katılımcıların bekar katılımcılara göre eyleyici düşünce alt boyutu puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Tek yönlü varyans analizinde katılımcıların umut toplam puanı ve eyleyici alt boyutunda yaş gruplarına göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Herhangi bir yerde çalışmayan katılımcıların devlet okulunda çalışan katılımcılara göre sürekli kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Basit doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre katılımcıların umut ve sürekli kaygı düzeyleri bilinçli farkındalıklarını anlamlı düzeyde yordamaktadır. Bilinçli farkındalığa ilişkin toplam varyansın %8,2'si umut ile %30,8'i sürekli kaygı ile açıklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find the relationship between mindfulness, hope and trait anxiety among psychological counselors. The sample of the study consisted of 187 participants (105 female and 82 male) living in Osmaniye. While selecting the study group, among non-random sampling methods, the appropriate sampling method was used. Demographic Information Form, Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Dispositional Hope Scale (DHS) and Trait Anxiety Scale were used as data collection instruments. In the study, t-test for independent groups was used to compare the paired groups, and one-way ANOVA was used to compare the means of more than two groups. While Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between mindfulness and trait anxiety, hope and sub-dimensions, simple linear regression analysis was used to predict the mindfulness of hope and trait anxiety. According to the results of the correlation analysis, there was a significant relationship between mindfulness level and trait anxiety, hope total score and hope scale sub-dimensions. According to the independent samples t-test results, it was seen that the scores of the married participants were higher than the single participants. In the one-way analysis of variance, a significant difference was found in the participants' total hope score and actuating thinking dimension according to age groups. It was found that the participants who did not work anywhere had higher levels of trait anxiety than those working in the public school. According to the results of simple linear regression analysis, hope and trait anxiety levels of the participants predicted their mindfulness significantly. It was seen that 8.2% of the total variance regarding mindfulness was explained with hope and 30.8% with trait anxiety.