The impact of globalization on economic growth in BRICS
Küreselleşmenin BRICS ülkelerindeki ekonomik büyümeye etkileri
  1. Tez No: 598115
  2. Yazar: EMİRCAN GÜLERER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN AYŞE ÖZŞUCA ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Küreselleşme, daha çok insana ulaşma isteği gelişen teknoloji ve ekonomik koşullar doğrultusunda kaçılmaz olmaktadır. İnsanlar birbirine daha kolay ulaşabilmektedir. Şirketler de potansiyel müşterilerine dünyanın dört bir yanından ulaşabilmektedir. Ülkeler bu erişim kolaylığını kullanarak ekonomik olarak büyümeye devam etmektedir. Bu büyüme sayesinde ülkelerin birbirlerine olan mesafeleri ortadan kalkmaktadır. Bunun bir uzantısı olarak küreselleşme kavramı ortaya çıkmaktadır. Tüm BRICS üyeleri gelişmekte olan ülkelerdir. Bu ülkelerin en önemli özelliği yüksek büyüme oranları ile birlikte artan küresel / bölgesel faaliyetleridir. BRICS ülkeleri dünya nüfusunun yaklaşık 3 milyarını kapsamakta ve özellikle küresel finansal kurumlar arasındaki etkinliğini arttırmak istemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde küreselleşme tanımlanmıştır. İkinci bölümde ise ekonomik büyüme ve küreselleşme arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Üçüncü kısımda BRICS ülkelerine genel bir giriş yapılmıştır. Bu çalışma BRICS ülkelerindeki ekonomik büyümenin küreselleşme ile olan ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization, the desire to reach more people is inevitable in line with developing technology and economic conditions. People can reach each other more easily. Companies can reach their potential customers from all over the world. Countries continue to grow economically using this ease of access. The concept of globalization emerges as an extension of this. When we look at BRICS in an institutional sense, we can say that it is an alternative globalization initiative. It is even difficult to say that BRICS is a consistent and effective international actor in terms of its current position. All BRICS members are newly industrialized or developing countries. The most important feature of these countries is their increasing global / regional activities in parallel with their high growth rates. BRICS countries cover approximately 3 billion of the world's population and they want to closely follow the decision-making process in the global economic and financial process and increase their effectiveness especially in the global financial institutions. In the first part of the study, globalization is defined. In the second part, the relationship between economic growth and globalization is examined. In the third part, a general introduction to BRICS countries is given. In the application section, the relationship between economic growth and globalization in BRICS countries is explained.