Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda serum 25-oh vitamin D düzeyi ile hastalığın şiddeti arasındaki ilişki
The relationship between serum 25-oh vitamin D levels and severity of disease in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 598116
  2. Yazar: HASAN DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda 2-12 yaş aralığındaki Otizm Spektrum Bozukluğu(OSB) tanılı çocuklarda Vitamin D düzeylerinin normal kontrollerle karşılaştırılarak Vitamin D düzeyi ile OSB belirti şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Tüm katılımcılar DSM-5 ölçütlerine göre bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tarafından değerlendirilmiş ve OSB tanısı konan olgular araştırma grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. OSB grubuna ek olarak Otizm Davranış Kontrol Listesi (ABC) ve Çocukluk Otizm Derecelendirme Ölçeği (CARS) uygulanmıştır. OSB ve kontrol grubundaki tüm çocuklarda Vitamin D düzeyi çalışılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Pearson ki-kare testi ve Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır. SONUÇ: OSB grubunda %54, kontrol grubunda %34 oranında Vitamin D eksikliği saptamıştır, iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmıştır. OSB grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Vitamin D düzeyi anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. OSB grubunda ABC ve CARS toplam puan ortalamaları ile Vitamin D düzeyleri arasında negatif bir korelasyon saptanmıştır. TARTIŞMA: Araştırmamızda 2-12 yaş arasında OSB grubunda Vitamin D düzeyinin kontrol grubuna kıyasla daha düşük seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. OSB grubunda ABC ve CARS toplam puan ortalamaları ile Vit D düzeyi arasında negatif bir korelasyon saptanmıştır. Çalışmamızda Vitamin D düzeyi ve Vitamin D düzeyi ile OSB şiddetine ilişkin bulgularımız 2-12 yaş aralığında OSB grubunda Vitamin D düzeyinin bakılmasının anlamlı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it is aimed to define serum level of Vitamin D in 2-12 years children with Autism Spectrum Disorders (ASD) and to compare them with those of normal controls and to explore the association between these serum values and ASD symptom severity METHOD: All participants were assessed by a child and adolescent psychiatrist specialist according to DSM-5 criteria and the cases diagnosed as ASD were included in the study as a research group. All of the participants were interviewed and sociodemographic form were administered. Autism Behavior Checklist (ABC) and Childhood Autism Rating Scale (CARS) were administered to ASD group. Vitamin D levels were studied from all children in ASD and control groups. Pearson chi-square test and Spearman Correlation Test were used to evaluate the data. RESULTS: In 54 % of the children with ASD and 34 % of the normal children, Vitamin D deficiency was detected, the difference was statistically significant between the groups. Vitamin D levels were significantly lower in the ASD group compared to the control group. There was a negative correlation between total score averages of ABC and CARS and vitamin D levels in ASD group. DISCUSSION: In our study, it was concluded that vitamin D levels were lower in the ASD group compared to the control group between the ages of 2-12. There was a negative correlation between total score averages of ABC and CARS and vitamin D levels in ASD group. In our study, our findings related to vitamin D level and vitamin D level and ASD severity suggest that vitamin D levels may be significant in ASD group between the ages of 2-12.