Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum yapan kadınlarda doğum sonrası depresyon sıklığı ve risk faktörlerinin Edinburgh doğum sonrası depresyon ölçeği kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of postpartum depression prevelance and risk factors using The Edinburgh postnatal depression scale at Diyarbakir Gazi Yaşargil Research and Training Hospital women who gave birth
  1. Tez No: 598121
  2. Yazar: GAYE KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ASLANHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç:Doğum sonrası depresyon (DSD) diğer adıyla postpartum depresyon doğumdan sonra başlayan psikotik belirtileri olmayan majör depresif ataktır.Bu çalışma, Diyarbakır il merkezinde doğum yapan kadınlarda doğum sonu depresyon prevalansını ve ilişkili risk faktörlerini,Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeğikullanarak değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem:Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmanın evrenini, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil E.A.H. kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine, doğum sonrası başvuran kadınlar oluşturmaktadır.Çalışma verileri, 2018 yılı, nisan-haziran aylarında kadınlara 44 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu ve 10 sorudan oluşan Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği(EPDÖ) hekim tarafından uygulanarak toplanmıştır. Araştırmamızakriterlere uyan toplam 311 kadındahil edilmiştir. Bulgular:DSD prevalansı %15,1 olarak saptanmıştır.Gebeliği planlı olanlarda DSD riski, planlı olmayanlara göre daha düşük bulunmuştur (p=0,010). Gebelik öncesi depresyon yaşayanlarda DSD riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür (p=0,001).NVD yapanlarda DSD riski %10,9 iken, sezaryen ile doğum yapanlarda bu oran %20,4 idi (p=0,025). Kız cinsiyet isteyen grupta DSD riski, erkek isteyen gruba göre daha düşük saptanmıştır (p=0,029). Emziren kadınlarda DSD riski daha düşük bulundu (p=0,001). Ekonomik durumu orta-iyi olanlarda DSD riski ekonomik durumu kötü olanlara göre daha fazla saptandı (p=0,008).
Özet (Çeviri)
Objective: Postpartum depression (PPD) is a major depressive episode that begins after delivery with no psychotic symptoms. This study was conducted with the aim of evaluating the prevalence of postpartum depression and related risk factors in women who gave birth in Diyarbakır city center by using the Edinburgh Postpartum Depression Scale. Materials and Methods: The population of this descriptive and cross-sectional study consisted of women who were admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology of the Health Sciences University Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital after delivery. The study data were collected in 2018 by applying the sociodemographic data form which consisted of 44 questions and the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) consisting of 10 questions, by the physicians, in between April-June. 311 women who met the research criteria were included in the study. Results: The prevalence of PPD was 15.1%. The risk of PPD was found to be lower in women with planned pregnancy compared to those without planning (p=0,010). The risk of PPD was found to be higher in women with depression before pregnancy (p=0,001). While the risk of PPD was 10,9% in women with NVB, this rate was 20.4% in cesarean section (p=0,025). The risk of PPD was found to be lower in the female group compared to the male group (p=0,029). The risk of PPD was lower in lactating women (p=0,001). The risk of PPD was found to be higher in women with moderate to good economic status than those with poor economic status (p=0,008).