Türkçenin Fransızca konuşanlara yabancı dil olarak öğretiminde eylem odaklı yaklaşıma dayalı uygulamaların değerlendirilmesi
Evaluation of implementations based on action oriented approache in teaching Turkish as a foreign language to French speakers
  1. Tez No: 598120
  2. Yazar: MURAT DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA AĞILDERE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Türkçe, son zamanlardaki gelişmelere paralel olarak tüm dünyada önem arz eden diller sıralamasında hızlı yükseliş gösteren dillerden birisi haline gelmiştir. Yaklaşık on yıl önce sadece birkaç üniversite bünyesinde bulunan uluslararası öğrenciler 2013'ten sonra Türkiye'nin 81 ilindeki üniversitelere yayılmaya başlamıştır. Tabii ki bu hızlı artışta siyasi, ekonomik şartların ve turizmin katkısı da büyüktür. Türkiye'nin dünya siyasetinde önemli yer tutması Türk dilinin önemini de giderek artırmaktadır. Özellikle Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ülkemize her yıl binlerce uluslararası öğrenci ve araştırmacı getirilmektedir. Ülkemize getirilen bu uluslararası öğrenci ve araştırmacılar üniversitelerimiz bünyesinde kurulan Türkçe merkezlerinde Türkçe öğrenmekte ve öğrenirken bir takım güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. Yabancılara Türkçe öğretimi ile ilgili yapılan çalışmalarda ve konferanslarda da sık sık bu zorluklar dile getirilmektedir. Bu zorlukların bir kısmını da Afrika kıtasından gelen çok dilli öğrencilerin ve araştırmacıların Türkçe öğreniminde yaşadıkları zorluklar oluşturmaktadır. Bu sorunun kaynağı gerek kaynak kitaplardaki gerekse öğretim ortamlarındaki yöntem sorunudur. Bu sebeple dil öğretiminde en güncel yaklaşım olan eylem odaklı yaklaşımın kullanılacağı bir sınıf ortamı oluşturulmuş ve Afrika kıtasından gelen öğrencilerle bir deneysel çalışma yürütülmesi planlanmıştır. Bu araştırmanın amacı Türkçenin Fransızca konuşanlara yabancı dil olarak öğretildiği öğrenme ortamlarında eylem odaklı yaklaşım ve eylem odaklı yaklaşıma dayalı uygulamaların öğrenenler üzerindeki etkisini ve başarılarına katkısını sınamaktır. Çalışma Ondokuzmayıs üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde gerçekleştirilmiş olup çalışma kapsamında deney ve kontrol grubu olmak üzere toplamda 32 öğrenciden oluşan iki farklı grup belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerine A1-A2 kuru boyunca Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metninde önerilen dil öğretim yaklaşımı olan eylem odaklı yaklaşıma yönelik hazırlanan ders içerikleri uygulanırken kontrol grubu öğrencilerine geleneksel yönteme uygun ders içeriği uygulanmıştır. Çalışma A1 ve A2 kuru olmak üzere 280 ders saati sürdürülmüş olup her iki gruba da çalışma öncesi ve sonrası olmak üzere Abidin, Mohammadi ve Alzwari (2012) tarafından geliştirilen 45 maddelik tutum ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ve özdeğerlendirme ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde T-testi, Mann Whitney-U testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, eylem odaklı yaklaşıma yönelik hazırlanan ve deney grubuna uygulanan dil öğretim programının, öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenmeye yönelik tutumlarını ve başarılarını anlamlı derecede arttırdığını göstermiştir. Kontrol grubu ön test-son test farkıyla deney grubunun ön test-son test farkları karşılaştırıldığında ise yine deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür. Ortaya çıkan bu farklılığın etki büyüklüğü hesaplandığında ise deney grubu lehine çok yüksek bir etki büyüklüğü ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar dikkate alındığında eylem odaklı yaklaşımın öğrenenlerin tutum ve başarıları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the recent developments, Turkish has become one of the fastest rising languages in the world. The limited number of international students in a few university in 2013 has begun to spread to all universities in Turkey. Of course, the contribution of political, economic and tourism to this rapid increase is great. To keep Turkey's increasingly important role in world politics increases the importance of the Turkish language. In particular, thousands of international students and researchers are brought to our country every year by the Yunus Emre Institute, Presidency for Turks Abroad and Related Communities and the Turkish Cooperation and Coordination Agency. These international students and researchers who are brought to our country face some difficulties while learning and learning Turkish in Turkish centers established within our universities. These difficulties are frequently mentioned in studies and conferences on teaching Turkish to foreigners. Some of these difficulties are the difficulties faced by multilingual students and researchers from the African continent in learning Turkish. The source of this problem is the method problem both in the reference books and in the teaching environments. For this reason, a classroom environment where action-oriented approach, which is the most up-to-date approach in language learning, will be used and an experimental study is planned to be conducted with students from African continent. The aim of this study is to test the effect of action-oriented approach and action-oriented approach on learners in learning environments where Turkish is taught to French speakers as a foreign language. The study was conducted in Ondokuzmayis University Turkish Teaching Application and Research Center and two different groups of 32 students were identified as experimental and control groups. During the A1-A2 course, the course contents were prepared for the action-oriented approach, which is the recommended language teaching approach in the Common European Framework of Reference for Languages. The study consisted of 280 course hours, A1 and A2, and the 45-item attitude scale developed by Abidin, Mohammadi and Alzwari (2012) was applied to both groups before and after the study. T-test, Mann Whitney-U test, Wilcoxon signed rank test and Spearman Correlation test were used for data analysis. The findings of the study showed that the language teaching program prepared for the action-oriented approach and applied to the experimental group significantly increased students' attitudes and achievements towards learning Turkish as a foreign language. When the pretest-posttest difference of the control group was compared with the pretest-posttest differences of the experimental group, a statistically significant difference was observed in favor of the experimental group. When the effect size of this difference was calculated, a very high effect size was obtained in favor of the experimental group. When these results are taken into consideration, it can be said that action-oriented approach has a positive effect on learners' attitudes and achievements.