İcra ve İflas Kanunu'na göre iflasın kaldırılması
Repeal of bankruptcy in the context of Turkish enforcement and bankruptcy code
- Tez No: 598122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SERHAT KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
'İcra ve İflas Kanunu'na Göre İflasın Kaldırılması' isimli tezde, iflasın kaldırılmasının şartları, iflasın kaldırılmasının usulü ve iflasın kaldırılmasının sonuçları incelenmiştir. İflasın kaldırılması esas olarak İcra ve İflas Kanunu'nun 182. ve 309. maddelerinde düzenlenmiştir. Eğer bütün alacaklılar taleplerini geri alırsa veya bütün alacaklar itfa olursa ya da konkordatonun usulüne uygun olarak tasdiki durumunda iflasın kaldırılması mümkün olacaktır. İlk iki durumda iflasın kaldırılmasını müflis talep edebilirken, son durumda iflas idaresi talep edecektir. İflasın kaldırılması bir çekişmesiz yargı işidir ve basit yargılama usulüne göre incelenir. İflasın kaldırılması kararı ile birlikte iflasın açılmasının sonuçları kural olarak ortadan kalkar.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is Repeal of Bankruptcy in the Context of Turkish Enforcement and Bankruptcy Code. In this thesis, conditions, methods and results of repeal of Bankruptcy were examined. Repeal of Bankruptcy is basically stated in Article 182 and 309 of Turkish Enforcement and Bankruptcy Code. Repeal of Bankruptcy is possible if all the creditors withdraw their requests or all the assets are paid off or concordatum is fully approved. In the first two cases bankrupt can demand abolition of bankruptcy. However, in the third case administration of bankruptcy can demand abolition of bankruptcy. Repeal of bankruptcy is ex parte proceeding and it is examined according to simple jurisdictional procedure. With the judgement of repeal of bankruptcy, the results of opening of bankruptcy are removed.