Avrupa kimliğinin oluşumunda hristiyanlığın rolü
The role of christianity on European identity
  1. Tez No: 598137
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Avrupa bütünleşmesi düşüncesi, Avrupa mirasının taşıyıcıları olan Avrupa devletlerinin siyasi olarak birleşmelerinin ötesinde, esas olarak Avrupa insanının tek bir kimlik aidiyeti etrafında bütünleşmesini kapsamaktadır. Avrupa kimliği projesi, Avrupalılık kimliği ile milli kimliklerin belirlediği çoklu bir aidiyet durumunu, tek bir Avrupalılık aidiyetine dönüştürmeyi ifade etmektedir. Avrupa tarihi boyunca Avrupa'yı bütünleştirmeyi amaç edinen aydın ve devlet adamlarının karşısında en önemli zorluk olarak milli kimlikler meselesi yer almıştır. Buna karşılık, Avrupa'da Eski Yunan, Roma ve Hristiyanlığa dayanan çok güçlü bir kültür mirasının oluşturduğu ortak kimlik, Avrupa'yı kendisi dışındakilere karşı birleştirici bir aidiyet durumu yaratmıştır. Kronolojik olarak Yunan, Roma, Hristiyanlık kültürlerinin domine ettiği Avrupa kültürü modern çağlarda Aydınlanma düşüncesinin seküler ve laik kültür değerlerini bünyesine katmıştır. Günümüzde inanç unsuru olarak Hristiyanlığın Avrupa'da zayıflaması ve siyasi egemenliğini büyük ölçüde yitirmesine karşın, Avrupa'nın ötekileri konumundaki Avrupa içindeki ve dışındaki toplumlar ile kurduğu ilişkilerde etkisini güçlü bir şekilde sürdürmektedir. Bir başka açıdan, Hristiyanlık kültürü geçmişte Avrupalılık kimliğinin oluşumunda birleştirici bir güç olarak yer almış, bugün de sosyolojik ve siyasi bakımdan Avrupa'yı ötekilerinden ayırt eden önemli bir fenomen olarak varlığını sürdürmektedir. Kilise, Avrupa'da biçimsel olarak siyasi egemenliğini yitirmişse de, sosyal ve kültürel alandaki gücünü yasal düzeyde devam ettirmektedir. Diğer taraftan, Avrupa'da her zaman güçlü bir şekilde varolan milli kimlikler, sanayi devrimi sonrasında en katı ve en kristalize şekliyle adeta potansiyelinin zirvesine ulaşmıştır. Bu çalışmada, Hristiyanlığın ve milli kimliklerin tarih boyunca Avrupa kimliği içerisindeki yeri teorik temelli olarak literatür taramaları üzerinden irdelenmiş, ulaşılan sonuçlar saha araştırmaları ile mukayese edilerek Avrupa kimliği projesinin gerçekleşme durumu üzerine bazı öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The idea of European integration encompasses the integration of European people around a single identity, beyond the political unification of European states, which are the carriers of European heritage. The European identity project refers to the transformation of multi belonging situation which comes from nationality and Europeannes, to single identity. The issue of national identities was the most important challenge to the intellectuals and statesmen who sought to integrate Europe throughout European history. On the other hand, the common identity of a very strong cultural heritage based on ancient Greek, Roman and Christianity in Europe, united Europe to others. Chronologically, the European culture, dominated by Greek, Roman and Christian cultures. In modern times, it has incorporated the secular cultural values of the Enlightenment thought. Although Christianity has lost its faith position and political sovereignty, it has a strong influence on relations with other societies which inside or outside of Europe. In another sense, the Christian culture has played to unifying role on European identity, in the past. It still exists today as an important phenomenon that distinguishes Europe from others. Although the church has lost its formal political sovereignty in Europe, it continues to maintain its power in the social and cultural sphere at the legal level. On the other hand, the national identities, which always existed in Europe, have reached the peak of their potential with the most rigid and crystallized form after the industrial revolution. In this study, the place of Christianity and national identities on European identity has been examined through literature reviews and reached results were compared with the field surveys. And some predictions were made about the realization of the European identity project.