Japon üretim tarzı ve endüstri ilişkileri
Japanese production model and industrial relations
  1. Tez No: 598136
  2. Yazar: DİLARA GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk olarak devlet desteği ile toparlanan Japon endüstrisi, kendine özgü bir üretim modeli ve endüstri ilişkileri geliştirerek dünya pazarlarına hâkim olmaya başlamıştır. Japon üretim modelinin kökenlerini 1885'de gerçekleşen Meiji Tanzimatı'na kadar götürmek mümkündür. Japon endüstrisi devlet destekli sanayi politikaları sayesinde gelişmiş olmakla birlikte 1950'den sonra Japon endüstrisi ABD'de geliştirilen ancak o yıllarda Batı ülkelerinde itibar görmeyen Deming'in üretim ve yönetim ilkelerini benimsemiş ve Tam Zamanında Üretim, Sıfır Hata ve Toplam Kalite Yönetimi gibi pratikleri uygulamaya koymuştur. Japon üretim modeline yönelik akademik çalışmalar ürünlerini 1960 yıllarda vermeye başlamıştır. Bu yıllarda yapılan çalışmalar Japon üretim modelinin Japonya'nın kendi tarihsel ve kültürel yapısından kaynaklandığını ve bu modelin farklı ülkelere aktarılmasının veya uygulanmasının mümkün olmadığını iddia etmiştir. 1980'sonrası daha çok endüstri mühendisi olan yazarların çalışmaları ise Japon üretim modelinin daha çok teknik özelliklerine vurgu yapmış ve bunların bir paket olarak ve unsurlarının tek tek alınıp uygulanabileceğini iddia etmiştir. Bu tez, Japon üretim modelinin tarihsel gelişimini analiz etmekte ve iddia etmektedir. Japonya'da ortaya çıkan ve zamanla tüm dünyaya yayılan yalın üretim modeli ve bu süreçte Japonya'nın endüstri ilişkilerinde yaşanan gelişmeleri geniş bir perspektiften incelemek tezimizin amacıdır.
Özet (Çeviri)
After the World War II, the Japanese industry first recovered with the support of the state and started to dominate the world markets by developing a unique production model and industrial relations.The origins of the Japanese production model can be traced back to the Meiji Restoration in 1885. Although the Japanese industry was developed through state-sponsored industrial policies, after 1950 the Japanese industry developed the production and management principles of Deming, which was developed in the US but was not respected in Western countries, and implemented practices such as Just-in- Time Production, Zero Defect and Total Quality Management. Academic studies on the Japanese production model began to be produced in the 1960s. Studies in these years have argued that the Japanese production model stems from Japan's own historical and cultural structure and that it is not possible to transfer or apply this model to different countries. After 1980 the works of writers, who were mostly industrial engineers, emphasized more technical features of Japanese production model and claimed that these elements could be taken as a package and applied individually. This thesis analyzes and claims the historical development of the Japan production model. The aim of our study is to examine the lean production model that emerged in Japan and spread over the world in time and the developments in Japan's industrial relations in this process from a broad perspective.