Erbil - Köysancak geleneksel konut mimarisi
Traditional residential architecture in Erbil - Koisnjaq
- Tez No: 598142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Irak'ın her bölgesinde yaygın olarak görülen tarihsel değerlerin ve kültürel mirasın bir halkasını oluşturan Köysancak ilçesinin özgün sivil mimari örneklerinden 4 ev incelenmiştir. Köysancak'ın geleneksel mimarisi içerisinde büyük bir yer tutan konut mimarisi plan ve form özellikleri açısından ele alınarak günümüzdeki durumu saptanmıştır. Konutların mimari özellikleri incelenmiş ve detaylı olarak rölöveleri çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to find out civil architectural structure in Koysınjaq which is also a part of historical worths widely distrubuted in every area of Mesopotamia. The residential architecture which has an important place in traditional architecture of Koysınjaq was examined in detail. It was investigated by thinking its plan and structure speciailities, then its situaition was evaluated for our time. Its a small step towards protecting historical heritage from being disappear.