Pompa enjektörlü diesel motorunda motorin ve JP8 yakıt karışımlarının motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkisi
Effects of diesel and JP8 aviation fuel blends on engine performance and exhaust emissions in turbo diesel engine with pump injector
  1. Tez No: 598143
  2. Yazar: EMİN ÇAĞATAY ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada havacılık yakıtı olan JP8 ile eurodiesel yakıtı karıştırılarak pompa enjektörlü diesel bir motorda kullanılmıştır. Referans eurodiesel yakıtına göre hacimsel olarak %5 JP8 ve %10 JP8 eklenerek yakıt karışımları hazırlanmıştır. Bu yakıtlar deneylerde kullanılarak motor performans ve egzoz emisyon değerlerine etkisi incelenmiştir. Referans eurodiesel yakıtı kullanımındaki veri sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Motor momenti ve güç değerleri JP8 karışımlı yakıtlarda %4 daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca JP8 karışımlı yakıtlarda özgül yakıt tüketimi %3 daha yüksek çıkmıştır. Egzoz emisyon değerlerinde ise NOx, CO ve k duman faktörü değerleri referans eurodiesel yakıtına göre %15 daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, aviation fuel JP8 and eurodiesel fuel were blends and used in a diesel engine with pump injactors. According to the reference eurodiesel fuel, 5% JP8 and 10% JP8 fuel mixtures were prepared. The effects of these fuels on engine performance and exhaust emission values were investigated. Reference eurodiesel data were compared according to the results. Engine torque and power values were found to be 4% lower in JP8 blended fuels. In addition, specific fuel consumption was 3% higher in JP8 blended fuels. In terms of exhaust emission values NOx, CO and smoke values were 15% lower than reference eurodiesel.