Afet hemşireliği yönetiminde yetkinlikler ölçeği: Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Competencies for disaster nursing management questionnaire Turkish validity and reliability study
- Tez No: 598153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, afet hemşireliğine katkıda bulunacağı düşünülerek, afet hemşireliği yönetiminde hemşirelerin yetkinliğini değerlendirmede kullanılacak ölçme aracının hemşirelik literatürüne kazandırılması amacıyla metadolojik ve tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Mart 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında Tekirdağ ili, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde görev yapan 238 ve Tekirdağ Devlet Hastanesinde görev yapan 315 hemşire olmak üzere toplam 553 hemşire, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 450 hemşire oluşturdu. Veri toplama aracı olarak, 13 maddelik“Kişisel Özellikler Formu”ile 43 maddelik“Afet Hemşireliği Yönetiminde Yetkinlikler Ölçeği”uygulandı. Verilerin analizinde sayı/yüzde, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi, Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısı yöntemleri kullanıldı. AHYYÖ'nin çeviri-geri çevirisi yapılarak dil geçerliği sağlandı, daha sonra uzman önerileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılarak kapsam geçerliği sağlandı. Toplam ölçek Kapsam Geçerlik Indeksi değeri 0.98 olarak bulundu. AHYYÖ'nin yapı geçerliğini belirlemek için doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda, ölçeğin 3 faktörlü yapısının geçerli olduğu ve uyum iyiliği testlerinin uygun olduğu bulundu. AHYYÖ'nin test-tekrar test güvenilirliği ile ölçeğin zamana göre değişmezliği test edildi. AHYYÖ'nin iç tutarlılık analizleri sonucunda, Cronbach alfa katsayısının tüm ölçek için 0.963 olduğu, alt boyutlarının 0.881 ile 0.981 arasında değiştiği bulundu. Sonuç olarak; AHYYÖ'nin orijinal ölçekle benzer bir yapıda, Türkçe geçerliği ve güvenirliğinin yüksek olduğu ve Türk hemşirelerin afet hemşireliği yönetiminde yetkinliklerini belirlemede yeterli bir ölçüm aracı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out methodological and descriptive for a measurement tool to evaluate the competence of nurses in disaster nursing management in order to help the nursing literature to be used in disaster nursing management The population of the study consisted of 553 nurses, 238 nurses working in Tekirdağ Namık Kemal University Health Practice and Research Center and 315 nurses working in Tekirdağ State Hospital between March 2018 and May 2019, and 450 nurses who accepted to participate in the study.As a means of collecting data, a 13-item“Personal Characteristics Form”and 43-item“Competencies for Disaster Nursing Management Questionnaire”were used. the analysis of the data, number / percentage, explanatory and confirmatory factor analysis, correlation analysis, Cronbach's alpha reliability coefficient were used.The language validity was ensured by performing translation-reverse translation of the CDNMQ, and then the necessary validations were made in line with the expert recommendations and the scope was validated.Total Scale Scope Validity Index was found to be 0.98.Confirmatory factor analysis was performed to determine the construct validity of CDNMQ. As a result of confirmatory factor analysis, it was found that the 3-factor structure of the scale was valid and goodness of fit tests were appropriate.With the test-retest reliability of the ASMT, the invariance of the scale was tested for time. After the internal consistency analysis for CDNMQ, it was found that the Cronbach alpha coefficient was 0.963 for the whole scale and the sub-dimensions ranged from 0.881 to 0.981.As a result; CDNMQis in a similar structure with the original scale, it was determined that the Turkish version was high in validity and reliability, and that nurses were an adequate measurement tool to determine their competencies in disaster nursing management.