Isauria'daki Philadelphia (Gökçeseki) metal buluntuları
Metal finds from Philadelphia in Isauria (Gökçeseki)
- Tez No: 598223
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA DURUGÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu doktora tezi Karaman ilinin Ermenek ilçesine bağlı Gökçeseki köyünde (Philadelphia) yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında ele geçen buluntularden, metal malzeme ile üretilmiş olanların değerlendirilmesi hakkındadır. Gökçeseki metal buluntuları 348 adettir ve iyi çalışılmış bronz, demir, az sayıda altın, gümüş ve kurşundan üretilmiştir. Bu buluntular değerlendirilirken öncelikle kullanım amaçlarına göre gruplandırılmıştır. Buluntuların işlevleri göz önünde bulundurularak yapılan gruplamaya göre 206 buluntu Kozmetik/Tıp aleti, 29 buluntu kesici/delici aletler, 82 buluntu takılar, kayış ve kıyafet aksamları, 7 kilit aksamı ve anahtar, 4 adet ayna ve ayna çerçevesi ve son olarak bu gruplara dahil edilmeyen 12 buluntu da ayrıca değerlendirilmiştir. Gökçeseki buluntularının 270'i bronz, 51'i demir, 7'si gümüş, 4'ü kurşun, 3'ü altından üretilmiş metal buluntu ve 3'ü ise bu buluntularla ilişkili olan taş buluntudur. Metal malzemeli küçük buluntuların tanımlanması, değerlendirilmesi ve tarihlendirilmesi oldukça önemlidir. Tez kapsamında değerlendirilen buluntuların çukura planlı dizilimi ve ardından çukurun kapatılması İS 3. yüzyılın ortalarında bölgede büyük bir yıkıma sebep olan Shapur'un seferi (İS 260) ile bağlantılı olmalıdır. Bu bağlamda, çalışılan buluntuların tarihlendirmesi için terminus ante quem İS 1. yüzyıl, terminus post quem ise en geç İS 3. yüzyılın sonudur.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation is on the evaluation of metal materials recovered from archaeological excavations carried out in the Village of Gökçeseki (Philadelphia), within the district Ermenek which is part of the Karaman province. It is observed that the metal works found in Gökçeseki (Philadelphia) consist of 348 pieces and that they were produced in small numbers from gold, silver and lead but more from bronze. The findings were first grouped according to their intended use. According to the groupings made by considering the functions of the works, 206 of them consist of Cosmetic / Medical instruments, 29 of them cutting / drilling tools, 82 of them jewelery, belts and clothing accessories, 7 of them lock parts and keys, 4 of them mirror and mirror frames and finally, 12 of them that were not included in these groups were also evaluated. Of the finds in Gökçeseki, 270 are made of bronze, 51 are iron, 7 are silver, 4 are lead, 3 are gold, and 3 are stone artifacts associated with these finds. It is very important to understand, identify and date the metal finds. The works evaluated in this PhD thesis were found, arranged in a planned order in a pit. The closure of the pit must be linked to Shapur's campaign (AD 260), which caused a major destruction in the region in the middle of the 3rd century AD. In this context, the terminus ante quem for the dating of the works studied is the 1st century AD and the terminus post quem is the late 3th century AD at the latest.