Child poverty in Turkey – A decade of change
Türkiye'de çocuk yoksulluğu – On yıllık değişim
- Tez No: 598222
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çocuk yoksulluğu bugün pek çok ülkede araştırılan önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki çocuk yoksulluğunun on yıllık değişimine odaklanarak literatüre katkı sağlamaktır. Bu minvalde, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yürütülen Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'nın mikro veri setleri kullanılarak 2007 ve 2017 yıllarındaki Türkiye'deki çocuk yoksulluğunu incelemek adına çeşitli analizler yapılmıştır. Analizlerin başında çocuk yoksulluğunun belirleyicilerinin kompozisyonlarında meydana gelen değişimlere yer verilmiştir. Daha sonra 2007 ve 2017 yıllarındaki çocuk yoksulluğunun belirleyicileri çalışmada belirlenen göreceli ve mutlak gelir eşiklerine göre incelenmiştir. On yıllık değişim her analizde ele alınmıştır. Son olarak çocukların hanehalkı gelir kaynakları Türkiye'deki çocuk yoksulluğunu daha iyi anlayabilmek adına detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child poverty is an important issue to be examined in many countries today. The aim of this study is to make a contribution to the literature by focusing on the decade of change in child poverty in Turkey. Within this respect, a variety of analyses are conducted in order to investigate child poverty in Turkey in 2007 and 2017 by using micro datasets of Surveys on Income and Living Conditions run by Turkish Statistical Institute. In the beginning of study, compositional changes in child poverty determinants are given place. Afterwards, determinants of child poverty in 2007 and 2017 are examined according to the relative and absolute income thresholds set in this study. A decade of change in determinants of child poverty is handled under each analysis. Lastly, sources of household incomes of children are discussed in detail in order to better understand child poverty in Turkey.