Selecting the appropriate project delivery method for realestate projects using fuzzy AHP
Bulanık analitik hiyerarşi prosesi kullanılarak gayrimenkul projelerinde uygun proje teslim yönteminin seçilmesi
- Tez No: 598227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gayrimenkul sektörü Türkiye ekonomisinde oldukça önemli bir paya sahiptir. Gayrimenkul sektörünün dinamik doğası gereği, başarılı projeler gerçekleştirmek kolay bir iş değildir. Uygun proje yönetimi, sadece ekonomik katkı sağlaması bakımından değil, aynı zamanda vakit tasarrufu ve başka bir çok avantaj getirmesi açısından önemli olduğundan, bu çalışma Türkiye'deki gayrimenkul projelerindeki proje teslim yöntem- lerinin seçimini etkileyen ana faktörleri en uygun analiz yöntemleriyle belirlemeyi amaç-lamaktadır. Gayrimenkul sektöründe kullanılan proje teslim yöntemi türleri ve uygun proje teslim yöntemi seçimi sürecini etkileyen faktörler, literatür taraması ve Türkiye'deki gayrimenkul sektörüyle ilgili profesyonellerle yapılan görüşmeler yardım-ıyla belirlenecektir. Literatür taramasından ve Türkiye'deki profesyonellerin bakış açılarından yararlanılarak oluşturulan model, Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak gayrimenkul projelerinde uygun proje teslim yöntemi seçiminde bir araç olarak kullanılacak-tır. Literatüre teorik katkı olarak, bu tez, Türk gayrimenkul sektör-ünde proje teslim yöntem-lerinin seçimini etkileyen olası faktörleri, ``zaman ile ilgili konular, maliyet, finansman ve nakit akışı ile ilgili konular, kapsam ile ilgili konular, mülk sahibinin organizasyonu, risk ve ilişkiler ile ilgili konular ve proje karakteristiği konuları“ olarak gruplandırılan 5 ana faktör ve 13 alt-faktörle sunmaktadır. Ayrıca, bu tezin bir diğer teorik katkısı, Türk gayrimenkul sektöründe kullanılan ”Tasarım-İhale-Yapım“,”Tasarım-Yapım“ ve ”Temsilci/Danışman Olarak Yapım Yöneticisi" ana proje teslim yöntemlerini ortaya koymasıdır. Teorik katkıya ek olarak, Türkiye'deki gayrimenkul projelerine uygun proje teslim yöntemini seçmek için bir anketi de içeren hiyerarşik bir model pratik bir katkı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The real estate industry holds a remarkably significant share in the Turkish economy. Due to the nature of the dynamic characteristics of the real estate industry, project achievement is not an easy task. Since selecting the appropriate project delivery method is significantly important considering that it does not only mean economic contribution but it is also time saving and it has other additional benefits, this study aims to determine the main factors affecting PDM selection with the most suitable analysis method for real estate projects in Turkey. The PDM types used in the real estate sector and the factors affecting appropriate PDM selection process will be identified with the help of literature review and interviews with professionals related to the Turkish real estate industry. The model generated by benefiting from the literature review and the perspectives of the professionals in Turkey will be used as a tool in choosing the appropriate PDM in real estate projects by utilizing Fuzzy AHP. In terms of the theoretical contribution to the literature, this thesis provides the probable factors affecting the selection of the PDM in the Turkish real estate industry with 5 main factors categorized as ?time related issues, cost, funding and cash flow related issues, scope related issues, owner organization, risk and relationship related issues and project characteristic issues? with 13 sub-factors. Furthermore, another theoretical contribution of this thesis is exhibiting the main PDMs used in Turkish real estate industry as“DBB”,“DB”and“CM at Agency”. In addition to the theoretical contribution, a hierarchical model with a questionnaire to select the appropriate project delivery method for the real estate projects in Turkey is provided as a practical contribution.