Kent ve çocuk: Gündelik hayat pratiği olarak sokakta oyun oynamak
The city and the child: Playing games on the street as a daily life practice
- Tez No: 598239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çocukluk muğlak bir kavramdır. Aynı zamanda psikoloji, eğitim bilimleri, sosyoloji gibi birçok sosyal bilim disiplinin kesiştiği bir konudur. Farklı disiplinler, çocukluğu farklı alanlar üzerinden ele almışlardır. Sosyolojideki çocukluk çalışmaları görece yenidir. Bu çalışmada çocuğun kentle ilişkisi ele alınacak. Bu ilişki incelenirken, çocuğun gündelik hayat pratiğinde önemli bir yeri olan oyun, tiyatroyla desteklenerek yöntem olarak kullanılacaktır. Çocuğun aile içinde değişen değerini incelersek çocuğun kente olan etkisini de anlayabiliriz. 17. yüzyıldan günümüze değişen aile yapısı ile çocuğun değeri ön plana çıkmış, geçen süreç içinde ailelerin odak noktası çocuk haline gelmiştir; bu durum ailenin çocuğun hayatına daha fazla müdahalesine yol açmıştır. Çalışmada hem çocuğun değerinin değişmesinin hem de kentin yapısının değişmesinin çocuğun gündelik hayatındaki oyun pratiğine etkileri gözlemlenecektir. Oyun; -anlatılması zor- normlar, gelenekler, sosyalleşme, kültürel, sosyal, mekânsal, sınıfsal farklılıkları içeren çok katmanlı bir yapıdır. Bu kavramları içeren farklı oyunlar aynı kelimeyle belirtilmektedir fakat farklı mekânlarda değişken dinamiklerle oynanmaktadır. Çünkü oyunun ana teması, gündelik hayattır. Gündelik hayat, kentin farklı mekânlarında kendine has dinamiklerle şekillenmektedir. Çocukların gündelik hayat pratiklerinden biri de oyundur. Mekân kavramı üzerinden, çocukların oyun ile sokağı nasıl dönüştürdüğü kavramsallaştırılmaya çalışılmaktadır. Mekânın dönüşümü, sosyo-ekonomik açıdan birbirinden farklı iki mahallenin sokaklarındaki çocukların sokakta oyun oynamayı tanımlaması üzerinden ele alınmıştır. Çocukların oy kullanma hakkı olmadığı için kentin yönetimine dair doğrudan bir etkileri de söz konusu olamamaktadır. Buna karşın kent politikalarından en çok etkilenen gruplardan biri, yine çocuklardır. Bu çalışmada çocukların kentle ilişkisine odaklanılacak ve kent mekânını nasıl dönüştürdüğü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Childhood is a vague concept. On the other hand, the childhood period is also an issue that is a part of much social science discipline such as psychology, educational sciences, sociology. Different disciplines discuss childhood in different fields. Childhood studies in sociology are relatively new. In this study, the relationship between the child and the city will be discussed. While examining this relationship, we will focus on the relationship of the child with the city through the ''play'' where includes a very important place in the daily life practice of child. Supporting the methodology of the study will be the theatre. When we examine the changing value of the child in the family, we can also understand the effect of the child on the city. The value of the child has come up with the family structure that has changed since the 17th century to the present. The child is becoming the focal point of the family and this means more intervention of the family to the child's life. In this study, both the change in the value of the child and the effects of the change in the structure of the city on the play practice of the child in the daily life will be observed. Explanation of the game can be difficult, especially in child games there is a multi-layered structure and game that includes norms, traditions, socialization, cultural, social, spatial, different classes. In different games, these concepts can be indicated by the same word but are played with different dynamics in different places. Because the main theme of the game is daily life and everyday life is shaped by different dynamics in different places of the city. The study focuses on street games and the relationship of the child with the city through two neighborhoods representing two different socio-economic structures. Since the child had no right to vote, there is also no direct mention of the administration of the city. However, one of the most affected by urban policies is still children. This study focuses on the relationship of children with the city and how it transforms the city space.