Bolu ili Gerede ilçesinde üretilen deri kemerlerin incelenmesi
Examination of leather belts produced in Gerede district of Bolu province
  1. Tez No: 598238
  2. Yazar: HAVVA ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Bolu ili Gerede ilçesinde yapılan deri kemer üretimi ve günümüzdeki durumunun incelenmesi ve belgelenmesidir. Çalışmada; deri kemer yapımında kullanılan hammadde, araç gereç, üretim aşamaları, ürünlerin yapımında kullanılan desen ve renk özellikleri incelenmiştir. Ayrıca Gerede ilçesinde deri kemer üretimi ile uğraşan bireyler ile kemer işleme atölyelerindeki ürünler araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma ile ilgili bilgiler tarama yöntemi ile yazılı kaynaklardan ve bu işle uğraşan kişilerden elde edilmiştir. Kaynaklardan elde edilen bilgiler amaçlar doğrultusunda belirlenen başlıklar altında özetlenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Gerede ilçesinde deri kemer üreticileri ve deri kemer ürünleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 60 deri kemer ve 20 adet deri kemer üretimi ile uğraşan bireyler oluşturmaktadır. Araştırma süresince uzman görüşleri yardımıyla bir anket düzenlenmiş ve bu anket kemer üretimi ile uğraşan bireylere uygulanmıştır. Seçilen firmalar ve işyerinde çalışan 20 bireye uygulanan anket ve bilgi formu ile elde edilen veriler SPSS 16 (Statistical Package For Social Sciences) programına aktarılarak frekans ( f ) ve yüzde (%) dağılımları hesaplanmıştır. Elde edilen değerlere göre tablolar hazırlanmış ve yorumları yapılmıştır. Ayrıca 60 adet deri kemer ürününün ayrı ayrı fotoğrafları çekilmiş ve elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Kemer yapımında en çok bufollo, kösele, vaketa ve güderi çeşidi derilerin ve yüzey süslemede ise en çok baskı tekniğinin tercih edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the place and importance of leather belt processing in Gerede District of Bolu province, the current situation and the products made were investigated. Making of leather raw materials, tools and equipment used in Belt processing, techniques, stages of construction, product types, pattern and color properties used in the production of products were examined. In the research, individuals engaged in leather belt processing in Gerede district and products in Belt processing workshops were included within the scope of research. Information about the research has been collected from written sources and persons engaged in this work by means of the screening method. The information obtained from the sources is summarized under the headings determined for the purposes. The working universe of the research consists of leather belt manufacturers and leather belt products in Gerede district. The sample of the study consists of 60 leather belt products and 20 individuals engaged in leather belt processing. The questions prepared for the purposes of the research were made into questionnaires and filled out by mutual interview technique to 20 individuals engaged in leather belt processing, the answers were tabulated and their analyses were made. In addition, 60 individual photographs of leather belt products were taken, filled in according to the prepared data forms and the data obtained was analyzed. The products were examined in terms of variety, technique, colour, composition and place of use.