2019 mahalli idareler seçimlerinde büyükşehir belediye başkan adaylarının twitter hesaplarının incelenmesi İstanbul, Ankara ve İzmir örnekleri
Research of twitter accounts of metropolitan municipality mayor candidates in 2019 local adminstrations elections in İstanbul, Ankara and İzmir
- Tez No: 598244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ZEYNEP VARLI GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İletişim teknolojisinde yaşanan gelişmelerle, günden güne kullanımını ve etkisini artıran dijital medya, hayatın neredeyse her alanında önemli değişikliklere sebep oldu. Siyasal iletişim aracı olarak da kullanılmaya başlanan dijital medya, siyasal parti ve liderlerin seçim sürecinde yoğun şekilde kullandıkları bir iletişim aracına dönüşmüştür. Dijital medya kullanımının artması, seçim kampanyalarının oluşturulmasında ve yürütülmesinde köklü değişiklere neden olmuştur. Bu sebeplerden dolayı çalışmamızda, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri sürecinde, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediye adaylarının Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlar incelenmiştir. Adayların yaptıkları paylaşımlar; kullanımlarına, konularına ve mesaj içeriklerine göre çerçeveleme yöntemi ile analiz edilerek incelenmiştir. Bu sınıflandırma kapsamında adayların paylaşımları; Özel Günlere Dayalı Paylaşımları, (18 Mart Çanakkale Zaferi, Cuma ve Kandiller, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Nevruz Bayramı, Down Sendromu Farkındalık Günü) Sosyal Yaşama Yönelik Paylaşımlar, (Sağlık, Spor, Eğitim, Taziye, Ekonomi) Seçime Yönelik Paylaşımlar (Mahalle ve Esnaf ziyaretleri, Miting, Parti Aktivitesi, Aday Tanıtımları) olarak çerçevelendirilerek gruplandırılmıştır. Elde ettiğimiz bulgulara göre; Ankara, İstanbul ve İzmir'in seçimi kazanan Millet İttifakı Adayları olan Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Mustafa Tunç Soyer'in diğer adaylara göre daha az paylaşım yaptığı, adaylar paylaşımlarında yalnızca siyasi gönderiler değil aynı zamanda toplumun kültürel değerlerini göz önünde bulunduran paylaşımlar yaptıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developments in the communication technology, new media which increases its use and impact daily, caused significant changes in almost all aspects of life. The new media, which has been used as a political communication tool as well, turned into an intensively used communication tool by the political parties and leaders during the election process. Increase in the use of new media has led to radical changes in the organization and conduction of election campaigns. Due to these reasons, the posts shared in Twitter accounts by the İstanbul, İzmir and Ankara Metropolitan Municipality candidates of both the People's Alliance and the Nation Alliance during the March 31, 2019 Local Elections, were examined in our study. The posts shared by the candidates were examined by being analyzed with framing method based on their uses, subject and message contents. Within the scope of this classification, the posts of the candidates have been grouped by being framed as Special Occasion Posts (March 18, Çanakkale Victory, Friday and Holy Nights, Newroz Holiday, Down Syndrome Awareness), Posts related to Social Life (Health, Sports, Education, Condolence, Economy), Posts related to the Election (Neighborhood and Craftsmen visits). According to the findings obtained, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu and Mustafa Tunç Soyer, the candidates of the Nation Alliance who won the elections in Ankara, İstanbul and İzmir, were determined to have posted less than the other candidates, and they shared not only political posts but also the posts which consider the cultural values of the society.