Yumuşak güç ve kültürel diplomasi bağlamında British Council örneği
British Council example in the context of soft power and cultural diplomacy
  1. Tez No: 598245
  2. Yazar: EBRU SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Uluslararası İlişkiler, Translation and Interpretation, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Uluslararası ilişkilerde güç kavramı özellikle küreselleşme ile ciddi bir değişim geçirmiştir. Daha önceki dönemlerde toprak, askeri güç ve doğal kaynaklarla dayandırılan güç kavramı günümüzde daha çok bilgi ve teknoloji ile ilişkilendirilmektedir. Güç kavramındaki bu evrimin sonucu olarak da dünya siyasetinde başat aktör olarak kabul edilen ülkeler salt askeri gücün kullanıldığı sert güç kullanımdan tamamen vazgeçmemekle birlikte yumuşak güç adı verilen sosyo-kültürel, ekonomi ve diğer unsurların birlikte ele alındığı yeni güç modeline geçiş yapmışlardır. Yumuşak gücün yaygınlaşmasıyla birlikte önemi artan kavramların başında kamu ve kültür diplomasisi gelmektedir. Kamu diplomasisi ile hedeflenen ülke vatandaşlarının bir hükümetin stratejik hedeflerini desteklemeye veya hoş görmeye ikna etmek amaçlanmaktadır. Kültürel diplomasi ise uluslararası kültürel faaliyetleri arttırarak uluslararası çevreyi etki altına almak ve yönetmek şeklinde ifade edilmektedir. Çalışmada güç, yumuşak güç ve kültürel diplomasi kavramları ele alındıktan sonra İngiltere tarafından yürütülen yumuşak güç ve kültürel diplomasi faaliyetleri tüm dünyada temsilcilikleri bulunan ve tarihteki ilk kültürel ilişkiler kurumu olan Brtisih Council üzerinden incelenmiştir. Küresel çapta etkinliğini sürdüren British Council kurumunun İngiltere'nin ulusal hedef ve amaçlarına hizmet edip etmediğine odaklanılan çalışmada kurumun öncelikle İngilizce, eğitim, kültür, sanat vb alanlarındaki faaliyetleri kendi internet sitesi, hazırladığı raporlar, yaptığı çalışmalar ve etkinlikler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak British Council tarafından yürütülen faaliyetler ve gerçekleştirilen etkinlikler kurum tarafından kültürel ilişki faaliyetleri olarak nitelendirilse de faaliyetlerin yumuşak güç unsuru olarak kültürel diplomasi faaliyeti olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of power in International Relations has undergone a dramatic change based on globalization. Previously, power grounded on land, military power and natural resources is now mostly associated with information and technology. As a consequence of this evolution in the concept of power, the countries which are recognized as the dominant actors in world politics have not abandoned the use of hard power relied on only military power, but have made the transition to a new power model called soft power, in which socio-cultural, economic and other elements are handled as a whole. With the spread of soft power, public and cultural diplomacy have become among the most significant concepts. With public diplomacy it is aimed to convince targeted sectors of foreign opinion to support or tolerate a government's strategic objectives. Cultural diplomacy is defined as influencing and managing the international environment by increasing international cultural activities. In this study, after the concepts of power, soft power and cultural diplomacy are discussed, the soft power and cultural diplomacy activities conducted by England are examined through the Brtisih Council, which is the first cultural relations institution in the world with partners all over the world. In the study, which focuses on whether the British Council, globally maintainig its efficiency, serves the UK's national goals and objectives, the activities of the institution in the fields of English, education, culture, arts, etc. have been evaluated by analyzing its own website, reports, actions and operations. As a result, though the activities and the events carried out by the British Council are charactarized as cultural relations activities by the institution, it is noticed that the activities are cultural diplomacy activities as a soft power element.