Prunus spinosa L. ve Rubus sanctus Schreb. bitki ekstraktlarının Capsicum annuum L. varyetelerinde toplam protein ve peroksidaz aktivitesi üzerine etkileri
Effects of Prunus spinosa L. and Rubus sanctus Schreb. plant extracts on total protein and peroxidase activity in Capsicum annuum L. varieties
- Tez No: 598243
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, Prunus spinosa L. ve Rubus sanctus Schreb. bitkilerinin gölgede kurutulmuş yapraklarından saf su, etanol, metanol çözücüleri ile; aynı bitki türlerinin yaş meyvelerinden saf su ve etanol çözücüleri ile ekstraktlar hazırlanmıştır. Hazırlanan ekstraktlar 10 haftalık in vivo yetiştirilen Capsicum annuum var. grossum ve longum yapraklarına, meyve ekstraktları da aynı şekilde 10 haftalık in vivo yetiştirilen Capsicum annuum var. grossum ve conoides yapraklarına püskürtülmüştür. Ekstrakt uygulamalarından 24 ve 48 saat sonra C. annuum bitkisinin yaprak homojenantlarından toplam protein ve peroksidaz enzim aktivitesi değişimleri belirlenmiştir. Tüm yaprak ekstrakt uygulama grupları arasında toplam protein miktarında en fazla artış R. sanctus etanol/saf su ekstraktının longum çeşidine uygulamasından 24 saat sonra %74,22 olarak belirlenmiştir. Meyve ekstrakt uygulamaları sonucunda tüm uygulama gruplarının toplam protein miktarında kontrol grubuna göre artışlar olduğu belirlenmiştir. Meyve ekstrakt uygulama grupları içerisinde en fazla artış R. sanctus etanol ekstraktının grossum çeşidine uygulanmasından 24 saat sonra %154,05 olarak belirlenmiştir. Tüm ekstrakt uygulama gruplarında peroksidaz aktivitesi artışı belirlenmiştir. Yaprak ekstrakt uygulamaları sonrasında peroksidaz aktivitesindeki en fazla artış P. spinosa metanol ekstraktının grossum çeşidine uygulanmasından 24 saat sonra %191,39 olarak belirlenmiştir. Meyve ekstrakt gruplarındaki en yüksek artış R. sanctus etanol ekstraktının conoides çeşidine uygulanmasından 48 saat sonra %94,34 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, extracts of Prunus spinosa L. and Rubus sanctus Schreb. leaves were prepared from dried leaves in the shade with distilled water, ethanol and methanol solvents. Prunus spinosa L. and Rubus sanctus Schreb. fruit extracts were prepared from fresh fruit with distilled water and ethanol solvents. The leaf extracts were sprayed to the leaves of 10 weeks old in vivo growth Capsicum annuum var. grossum and longum. The fruit extracts were also sprayed to the leaves of 10 weeks old in vivo growth Capsicum annuum var. grossum and conoides. 24 and 48 hours after extract applications healthy and young leaves of C. annuum were harvested and homogenized in cold chain. Total protein and peroxidase enzyme activity changes were determined from these homogenates. In all leaf extract application groups, the maximum increase in total protein amount was determined 74,22% 24 hours after application of R. sanctus ethanol/distilled water extract to longum variety. It was determined that increased total protein amount in all fruit extracts application groups. The maximum increase in fruit extract application groups was determined 154,05% 24 hours after the application of R. sanctus ethanol extract to grossum variety. Increased peroxidase activity was determined in all extract application groups. The maximum increase in peroxidase activity after leaf extract applications was determined 191,39% 24 hours after the application of P. spinosa methanol extract to grossum variety. The maximum increase in fruit extract groups was determined 94,34% 48 hours after the application of R. sanctus ethanol extract to conoides variety.