Fire performance of fin plate shear connections modelled with component-based method and 3d finite elements
Component-based ve üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemiyle modellenen plakalı kesme bağlantılarının yangın performansı
  1. Tez No: 598246
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEMİR MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yu ̈ksek katlı ̧celik yapılar o ̈zellikle bu ̈yu ̈k ̧sehirlerde, ̧cok tehlikeli olan yapısal yangın problemlerini beraberinde getirmektedir. C ̧elik yapıların yangın performansı genellikle tasarım ve yapım a ̧samasında ihmal edilir. Bu nedenle, bu konu u ̈zerindeki ̧calı ̧smalar, yangın y ̈onetmelikleri ve yapılan ara ̧stırmalar a ̧cısından yetersiz kalmak- tadır. Son zamanlarda Component Based Method (CBM) adlı yenilik ̧ci bir matematik- sel metot plakalı kesme bag ̆lantılarının yu ̈ksek sıcaklık altındaki temel davranı ̧slarını analiz etmek i ̧cin geli ̧stirilmi ̧stir. Bu yakla ̧sım dig ̆er analitik metotlara kıyasla sahip oldug ̆u avantajlarından dolayı gittikc ̧e daha fazla popu ̈lerlik kazanmı ̧stır. Bu metot her- hangi bilesim tipi i ̧cin, ̧ce ̧sitli bag ̆lantı konfigu ̈rasyonlarında ve yu ̈kleme durumlarında kullanılabilir. Ayrıca bu metot, ara ̧stırma sırasında dog ̆ru tanımlanmı ̧s her bir bile ̧senin kuvvet-yer deg ̆i ̧stirme grafig ̆ini g ̈osterir. Bu ̧calı ̧sma, ̧celik kesme bag ̆lantılarının yu ̈ksek sıcaklıktaki performanslarını deg ̆erlendirmeyi ve CBM analizi ile ger ̧cek yangın altındaki yapısal bir sistem i ̧cin ger ̧cek ̧ci sonu ̧clar elde etmeyi amac ̧lamaktadır. Ayrıca CBM ile , idealle ̧stirilmi ̧s pinned ve fixed ba ̆glantıları ile, plakalı kesme ba ̆glantılari kar ̧sıla ̧stırilarak, plakalı kesme ba ̆glantılarının yu ̈ksek sıcaklıktaki davranı ̧sları analiz edilmi ̧stir. I ̇lk olarak, ger ̧cek ̧ci yangın ko ̧sulları altında ABAQUS sonlu elemanlar kullanılarak plakalı kesme bag ̆lantılı CBM model olu ̧sturuldu. Daha sonra bu model, CBM model ile aynı malzeme ̈ozellikleri ve yu ̈kleme ko ̧sulları altında olu ̧sturulan 3 boyutlu sonlu elemanlar modeli ile kar ̧sıla ̧stırıldı. Dog ̆ru ve tutarlı sonu ̧clar elde edildikten sonra, CBM model plakalı kesme bag ̆lantılarının davranı ̧sını anlamak i ̧cin kullanılmı ̧stır.
Özet (Çeviri)
Steel buildings bring together structural fire problems that are very dangerous especially for structures in large cities. Fire performance of steel structures is ignored in the design and construction stage of the buildings. Recently, an innovative mathematical model called Component-Based Method (CBM) has been developed in order to analyze the fundamental behavior of fin-plate shear connections under a real fire situation. This approach has achieved popularity because of its advantages compared to the other analytical mathematical methods. It may be used for any joint type, various connections, and loading situations. This method also demonstrates the load-deflection and moment-rotation curve of components that are properly defined in the research. This study aims to evaluate the fire performance of a beam with a fin-plate connection type and to obtain realistic data for the structures with CBM under realistic fire conditions. It also aims to investigate the behavior of the fin plate connections by comparing with the idealized pinned and fixed connections at high temperatures by using the CBM. Firstly, a fin-plate connection is modeled by using CBM. Then, the beam axial force, connection moment, rotation as well as midspan deflection history of CBM model are compared the connection model using 3D finite element model that is created by using same material properties and loading situations. The results show a semi-rigid connection performs differently compared to idealized pinned or fixed beam end conditions. The results suggest that the CBM model shows good agreement with the computationally expensive 3D finite element model and it can be used to simulate semi-rigid connections under fire conditions.