Hastanelerde akustik konfor koşulları ile ilgili ölçütlerin belirlenmesi ve örnek bir inceleme
Determination of the criteria for acoustic comfort conditions in hospitals and a case study
- Tez No: 598254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bir yapının hem çevreye hem de içinde yaşayan insanlara duyarlı olacak şekilde tasarlanması gerekmektedir. Kapalı yapılar; insanların en fazla zaman geçirdikleri alanlar olması sebebiyle tasarımının insan gereksinimleri ve yapının işlevinin ortak paydada değerlendirilerek belirlenmesi gerekmektedir. İnsanı saran fizik ortam koşulları göz ardı edilerek yapılan tasarımlar insan sağlığını ve çevreyi olumsuz yönde etkilemektedir. İnsanlar açısından uygun fizik ortam koşullarının sağlanmasında gürültü denetimi ve hacim akustiği konularını içeren mimari akustik bilim alanı önemli bir gereksinimi karşılamaktadır. Akustik konforun insan için gerekliliği yadsınamaz bir olgudur. Yapı içindeki gürültü düzeylerinin kabul edilebilir değerlerin üzerinde olmasının insanı fizyolojik ve psikolojik açıdan olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle, insanların sağlıklarını yeniden kazanmak nedeniyle bulundukları hastane yapıları akustik konforun sağlanması gereken en önemli yapılar arasındadır. Bu kapsamda tezin birinci bölümünde literatür özeti ile birlikte çalışmanın amacı ve hipotezi açıklanmıştır. İkinci bölümde gürültünün insan sağlığına etkileri üzerindeki araştırmalar incelenerek hastane yapılarında gürültünün insanları ne şekilde etkilediği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünün ilk kısmında hastane yapılarına yönelik gürültü yönetmelikleri incelenmiştir. İkinci bölümünde ise dünyanın çeşitli bölgelerindeki hastane yapılarında yapılmış olan gürültü çalışmaları incelerek ilk kısımdaki yönetmelikler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde hastane yapılarındaki dış ortam gürültü denetimi ve yol-yapı ilişkisi, yapı kabuğunda ses geçiş kaybına etki eden etmenler ve hastanelerde giydirme cephe kullanımı, hacimlerin yapı içi yerleşimi ve diğer yapı içi gürültü denetimi için alınması gereken önlemler ve uygulamalar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın beşinci bölümünde İstanbul'da bir örnek hastane yapısı akustik konfor koşulları açısından incelenmiştir. Öncelikle hasta, hasta yakını ve sağlık personeli ile ayrı anketler yapılmış, anket sonuçlarına göre hastanede akustik açıdan sorunlu bulunan yapı dışı ve yapı içinde toplam 31 noktada hafta içi ve hafta sonu, gündüz ve gece ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında anket ve yerinde ölçüm sonuçlarında akustik açıdan sorunlu bulunan acil servis bölümünün ODEON programında simülasyonu gerçekleştirilerek, iyileştirme önerilerinde bulunulmuş ve mevcut durum ile iyileştirme sonrası durum yansışım süresi(T30), konuşma iletim katsayısı (STI) ve ses basınç düzeyi (SPL(A)) hacim akustiği parametreleri açısından grafik ve tablolar yardımı ile karşılaştırılmıştır. Tüm bu çalışma hastane yapılarında akustik konforun önemine dikkat çekilmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A structure should be designed to be sensitive to both the environment and the people living in it. Closed structures; areas where people spend most of their time therefore its design needs to be determined by evaluating the human needs and the function of the structure in the common denominator. Designs made by ignoring the physical environment conditions surrounding the human its adversely affects human health and the environment. In the provision of appropriate physical environment conditions for people, the architectural acoustic science field, which includes noise control and room acoustics, meets an important requirement. The necessity of acoustic comfort for people is an undeniable phenomenon. It is known that above the acceptable values noise levels within the building have a negative impact on the physiological and psychological aspects. For this reason, hospital buildings where people are recovering their health are among the most important structures that should be provided with acoustic comfort. In this context, in the first part of the thesis, the aim and hypothesis of the study is explained. In the second part, the researches on the effects of noise on human health were examined and the effects of noise on human health in hospital buildings were emphasized. In the first section of the third part of the study, noise regulations for hospital buildings were examined. In the second part, noise studies performed in hospital buildings in various regions of the world were investigated. In the light of the regulations in the first part, evaluations were made. In the fourth part of the study, external noise control and road-building relationship in hospital buildings, factors affecting the sound transmission loss in building envelopes and the use of glass curtain wall facades in hospitals, to make placement of volumes for noise control and other implementations of internal noise controls were emphasized. In the fifth part of the study, a sample hospital structure in Istanbul was examineted in terms of acoustic comfort conditions. First of all, separate questionnaires were conducted with patient, patient relatives and medical personnel in the hospital, according to the results of the survey, at the 31 points in the structure and out of the structure, day and night, weekday and weeknight measurements were performed. After that, in the survey and on-site measurement results, the ODEON program was simulated in the emergency department with acoustical problems, improvement recommendations were made and the current situation and post-improvement status reverberation time (T30), sound transmission index (STI) and sound pressure level (SPL (A)) were compared with the help of graphical and tables in terms of room acoustics parameters. This study was carried out to draw attention to the importance of acoustic comfort in hospital buildings.