Palyatif bakım servisleri hasta odalarının müzikle tedavi amaçlı akustik tasarımı
Acoustic design of patient rooms in palliative care services for music therapy purposes
  1. Tez No: 960900
  2. Yazar: FERİDE ZEYNEP KIRDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yapı fiziği kavramı, yapım faaliyetlerinin başlangıcından bugüne dek önemli olmuş, kullanıcının fiziksel ortam içerisinde duyumsadığı gereksinimler, kullanıcı-ortam ilişkisinde, mimari mekânın amacı doğrultusunda azami verim alabileceği optimum standartları belirlemesine yönelik olarak ortaya çıkmıştır. Hastane yapıları ise diğer mimari mekânların, fizik ortamların yanı sıra hizmet ettiği kullanıcıları fiziksel ve psikolojik olarak tedaviye ihtiyaç duyan hastalar, diğer kullanıcıları ise bu hizmeti sağlamakta, çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilen sağlık çalışanları olan yapılardır. Bu kullanıcı-ortam ilişkisi düşünüldüğünde hastanelerin, yapı fiziği konfor koşullarının sağlanması gereken en önemli yapılar olduğu söylenebilir. Foucault'un“Şifa Makineleri”olarak ifade ettiği hastaneler, yapısal olarak pek çok alt ve kritik bölüme sahiptir. Acil servisler, yeni doğan üniteleri, yoğun bakım üniteleri ve palyatif bakım üniteleri, bu bölümlerin en başta gelenleridir. Acil servisler, yeni doğan üniteleri ya da yoğun bakım ünitelerinin yanı sıra palyatif bakım üniteleri, son yıllarda yaygınlaşmış ve gerekliliği kabul görmüş sağlık hizmet birimleridir. Bu yönüyle palyatif bakım üniteleri, yapı fiziği konuları düşünüldüğünde, farklı tasarım ihtiyaçlarına sahip olan ve geliştirilmesi gereken bölümlerdir. Yapı fiziği, yapıların aydınlatma ve renk tasarımlarını, akustik tasarımlarını, ısısal konfor ve enerji kullanım özelliklerini inceleyen mimarlık alanıdır. Yapının kullanım amacı ve kullanıcı profili, bu konuları etkileyen önemli değişkenlerden ikisidir. Aydınlatma ve renk tasarımı, bu çalışmada ikinci planda olup, tasarım sürecinde kullanıcıların ortam ile ilişkisine bağlı olarak öneriler oluşturulabilir. Isısal konfor ve enerji kullanım özellikleri yönü ile yapılacak bir çalışma, hastane yapılarının bütüncül bir yaklaşımla ele alınması halinde daha sağlıklı olacaktır. Palyatif bakım üniteleri için bir tasarım yaklaşımı oluşturmak üzere, çalışmanın odak noktası, yapı fiziği konularından akustik tasarımın mimari tasarım süreci içinde değerlendirilmesidir. Bu bağlamda, bu birimlerde nicelik ve nitelik olarak kabul edilebilir fon gürültüsü koşulunun sağlanması, hasta mahremiyeti ile ilgili olarak konuşma gizliliğinin sağlanması ve bunlarla birlikte mekânda oluşturulacak müzikal seslerin ve belirli işitsel peyzaj unsurlarının mimari tasarım aracılığıyla başta hastaların tedavi sürecine olumlu katkıda bulunması sağlanabilecektir. Ayrıca bu mekânların kullanıcıları olarak gerek hasta yakınlarının memnuniyeti gerekse sağlık personelinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi bağlamında olumlu katkısı beklenmektedir. Bu çalışma, palyatif bakım üniteleri başta olmak üzere, terapötik ortamlar için kabul edilebilir gürültü düzeylerinin, optimum akustik konfor koşullarının ve işitsel peyzaj ile ilgili hacim akustiği koşullarının mimari tasarım sürecinde değerlendirilmesine yönelik bir yaklaşım ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of building physics has been important from the beginning of construction activities to the present day, and the needs of the user in the physical environment, it emerged in order to determine optimum standards in the user-environment relationship that can provide maximum efficiency in accordance with the purpose of the architectural space. In addition to other architectural spaces or physical environment, for hospital buildings' users can be said that are the users they cared for patients who needs physical and psychological treatment, the other users of them are the employees who provide this care and may face various difficulties. Considering this 'user–environment relationship', it can be mentioned that hospitals are the most important buildings where building physics comfort conditions should be determined. Hospitals, which Foucault refers to as“Healing Machines”, have many structural sub- and critical departments. Emergency services, neonatal units, intensive care units and palliative care units are the main ones. Besides, emergency services, maternity units or intensive care units, palliative care units are health service units that have become widespread and necessary in recent years. In this respect, palliative care units are departments that have different design needs and need to be developed, considering building physics issues. Building physics is the field of architecture that examines the lighting and color design, acoustic design, thermal comfort and energy use features of buildings. The intended use of the building and the user profile are two of the most important variables affecting these issues. Lighting and color design are secondary in this study, and suggestions can be created during the design process depending on the users' relationship with the environment. A study to be carried out in terms of thermal comfort and energy usage characteristics will be healthier if hospital buildings are handled with a holistic approach. In order to create a design approach for palliative care units, the focus of the study is to evaluate acoustic design, one of the building physics issues, within the architectural design process. In this context, it will be possible to provide acceptable background noise conditions in terms of quantity and quality in these units, to ensure speech confidentiality regarding patient privacy, and to ensure that musical sounds and certain auditory landscape elements to be created in the space will contribute positively to the treatment process of patients through architectural design. In addition, as users of these spaces, a positive contribution is expected in terms of both the satisfaction of patients' relatives and the better working conditions of healthcare personnel. This study aims to present an approach to evaluate acceptable noise levels, optimum acoustic comfort conditions and volume acoustic conditions related to the auditory landscape for therapeutic environments, especially palliative care units, during the architectural design process.