Veri zarflama analizi ile etkinlik ölçümü: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Efficiency measurement by data envelopment analysis: An application in the banking sector
  1. Tez No: 598253
  2. Yazar: MERT GÜZELÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK DEVECİ KOCAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada çok sayıda girdi ve çıktının bulunduğu durumlarda girdiyi çıktıya dönüştüren seçilmiş karar verme birimlerinin göreli etkinliklerinin ölçülmesinde kullanılan bir teknik olan Veri Zarflama Analizi yöntemi incelenmiş ve etkin çalışması ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan bankacılık sektöründe bir uygulama analiz edilmiştir. Ayrıca Malmquist Toplam Faktör Verimlilik Endeksi yöntemi ile yıllar bazında etkinlik değerlerinde bir gelişme olup olmadığı da aynı uygulama içerisinde incelenmiştir. VZA bu çalışmanın teorik alt yapısını oluşturmaktadır. Söz konusu her iki teknik de son yıllarda bankacılık sektöründe çok sık kullanılmaktadır. Tezin uygulama bölümünde uygulamaya dâhil edilen ülkemizde faaliyet gösteren bankaların 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 (30.09.2018 tarihi itibariyle) yıllarına ilişkin göreli etkinlikleri değerlendirilmiştir. Bu bankaların etkinliğini en iyi şekilde yansıttığı düşünülen girdi ve çıktı değişkenleri belirlenerek 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 (30.09.2018 tarihi itibariyle) yıllarına ait veri kümeleri www.tbb.org web sitesinden elde edilen veriler ışığında derlenmiştir. Sonuç olarak ise Veri zarflama analizine göre yıllar içerisinde etkin banka sayısının 2014'den 2018'e doğru bir düşüş gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca yine 2014-2018 döneminde bankacılık sektöründe toplam faktör verimliliği bakımından genel itibariyle bir gerileme olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in cases where multiple input and output, the entry selected that converts the output to a technique for evaluating the relative activities of decision making units, data envelopment analysis method has been investigated and an application of great importance to the country's economy work efficiently in the banking sector were analyzed. In addition, the Malmquist total factor productivity index method examined whether there was an improvement in activity values on the basis of years in the same application. VZA constitutes the theoretical background of this study. Both these techniques have been used very frequently in the banking sector in recent years. Relevant activities of the banks operating in our country included in the implementation section of the thesis in 2014, 2015, 2016, 2017 and 2018 (as of 30.09.2018) were evaluated. By determining the input and output variables which are thought to reflect the efficiency of these banks in the best way, the data sets of 2014, 2015, 2016, 2017 and 2018 (as of 30.09.2018) were compiled in the light of the data obtained from www.tbb.org website. As a result, according to the Data Envelopment Analysis, it was determined that the number of effective banks decreased from 2014 to 2018 over the years. In addition, in 2014-2018 period, there was a general decline in total factor productivity in the banking sector.