Decision-making process in Turkish foreign policy crises: The role of state institutions during süleyman demirel administrations
Türk dış politikası krizlerinde karar alma süreci: Süleyman Demirel yönetimleri boyunca devlet kurumlarının rolü
  1. Tez No: 598256
  2. Yazar: BURAK KÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
This study searches for the role of state institutions on political decision-making mechanism and leadership of Süleyman Demirel in Turkish foreign policy crises. Having been entrusted as the political decision-maker for forty years of Turkish political history, Demirel has been selected as a unique case because he served as prime minister in both Cold War and Post-Cold War periods, both in single-party government and coalition governments and also both as prime minister and president. By utilizing American archival documents, Turkish Grand National Assembly parliamentary minutes, memoirs of retired diplomats and top political and bureaucratic figures that have eye-witnessed the foreign policy crises in Demirel's period, as a result, it is concluded that Demirel adopted his leadership in attaching great importance to policy recommendations of state institutions but at the same time filtering those recommendations within the scope of his own political understanding by considering the expectations of citizens. Having identified that National Security Council and Ministry of Foreign Affairs bureaucracy had great role in Demirel's decision-making process who had been very delicate in conducting foreign policy due to his conformity with traditional foreign policy priorities of Turkey and prioritizing institutions and institutionalisation, this research aims to contribute to the literature by opening up the black-box of Turkish foreign policymaking mechanism thanks to archival documents of the United States and evaluation of witnesses of those crises.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, Türk dış politikası krizlerinin yönetiminde Süleyman Demirel'in liderlik ve karar alma mekanizması ile devlet kurumlarının bu karar mekanizmasındaki rollerini incelemektedir. Türkiye yakın yüzyıl siyasi tarihinin yaklaşık kırk yılında siyasi karar alıcı olarak görev alan Demirel, hem Soğuk Savaş, hem de Soğuk Savaş sonrası dönemde görev yapmış olması, hem tek parti hükümeti hem koalisyon hükümetlerinde Başbakan olarak görev yapmış olması, hem Başbakanlık hem Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunmuş olması sebebiyle özgün bir örnek olarak değerlendirilmiştir. Amerikan arşiv belgeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanakları, emekli diplomatların anıları ve Demirel dönemlerindeki dış politika krizlerinde aktif görev almış siyasetçi ve üst düzey devlet görevlileriyle yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda Demirel'in devlet kurumlarının politika önerilerine önem veren ancak kendi filtreleriyle süzdüğü bu önerileri vatandaşın beklentilerini de dikkate alarak dengeleyen bir liderlik örneği sergilediği görülmektedir. Türkiye'nin geleneksel dış politika öncelikleriyle uyum içinde olan, kurum ve kurumsallaşmaya önem veren ve dış politikanın yürütülme biçiminde hassas davranan Demirel'in karar mekanizmasında Milli Güvenlik Kurulu'nun ve Dışişleri Bakanlığı bürokrasisinin ciddi rolü olduğunun tespit edildiği bu çalışma, olayların canlı tanıklarının tespitleri ve Amerikan devlet belgelerinin ışığında Türk dış politikasının kara kutusunun işleyiş mekanizmasını inceleyerek literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.