Demokrasinin gelişim sürecinde verginin rolü
The role of tax in the development process of democracy
- Tez No: 598268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN FATİH SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Klasik tanımı ile vergi; devletin egemenlik gücüyle, kamu harcamalarının finansmanı için, kişilerden karşılıksız olarak aldığı zorunlu ayni yada nakdi değerlerdir. Devlet anlayışındaki değişime paralel olarak verginin tanımı ve fonksiyonları da değişmiştir. Vergi ilk uygulanmaya başladığı dönemlerde, gönüllü bir ödeme iken, zamanla zorunlu bir ödeme halini almıştır. Verginin cebri olma özelliği vatandaşların yaşamlarına müdahaleyi beraberinde getirmiş, bu müdahaleler zaman zaman keyfi ve sınırsız bir hal almaya başlamıştır. İktidarların bu şekilde baskıcı ve keyfi uygulamaları karşısında, halkların göstermiş olduğu tepkiler birer demokrasi hareketine dönüşmüş ve günümüzdeki modern demokrasilerin temeli öncelikle vergi isyanları ile başlamıştır. Vergilerin kamu finansmanının en önemli aracı olması nedeniyle devletler vergi gelirlerini artırmak istemektedirler. Devletler bir taraftan vergi gelirlerini artırırken bir taraftan da vergide eşitlik ve adalet ilkelerini göz önünde bulundurmalıdırlar. Aksi halde mükelleflerin tepkileri ile karşılaşacaklardır. Mükelleflerin devlet yönetiminin adil, eşit, saydam ve hesap verilebilir olduğuna inançları ne kadar yüksek olursa, vergiye gönüllü uyum süreçleri de o kadar yüksek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax with classic definition; These are the compulsory in-kind or cash values obtained from natural and legal persons in order to meet public expenditures based on the sovereign power of the state. Parallel to the change in the understanding of the state, the definition and functions of the tax have changed. While tax was voluntarily paid in the first periods of application, it became a compulsory payment over time. The forced nature of the tax brought the intervention into the lives of the citizens and these interventions started to become arbitrary and unlimited. In response to the oppressive and arbitrary practices of the governments, the reactions of the peoples have turned into a democracy movement and the basis of modern democracies today has started with tax rebellions. As taxes are the most important instrument of public finance, governments want to increase their tax revenues. States should consider the principles of equality and justice in taxation while increasing tax revenues. Otherwise, they will face the reactions of taxpayers. The higher the taxpayers' belief that the state administration is fair, equal, transparent and accountable, the higher the voluntary compliance process.