Hatay (Dörtyol) koşullarında bazı mandarin çeşitlerinin fizyolojik, morfolojik ve pomolojik özellikleri
Physiological, morphological and pomological characteristics of certain mandarin varieties under Hatay (Dortyol) conditions
- Tez No: 598269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE UYSAL KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Dörtyol koşullarında yetiştiriciliğinin uygun olacağı ve yaygınlaştırılmasında turunçgil yetiştiriciliği açısından önemli olduğu düşünülen, introdüksiyon yoluyla Ülkemize gelen bazı mandarin çeşitlerinin (Dobeshi Beni, China Satsuma S-2, Armstrong Mandarin, Miyagawa Wase, Corsica-2, Miho Wase, Clemetine de Nules, Carte Noir, Clemetine Nour, China Satsuma S-7, W. Murcott, Hernandina, Okitsu Wase) adaptasyonu ile fenolojik ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. Çalışma Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi' ne ait“Doç. Dr. T. Hakan DEMİRKESER Subtropik Meyveler, Turunçgiller Araştırma ve Uygulama Alanı”nda yürütülmüştür. İlk çiçeklenme ve tam çiçeklenme en erken Carte Noir çeşidinde gözlenirken (14.03.2018; 21.03.2018), en geç Clementine de Nules çeşidinde (04.04.2018; 13.04.2018) gözlenmiştir. Tüm çeşitlerde çiçeklenme süresi 18-26 gün arasında değişim göstermiştir. Okitsu Wase çeşidi çiçeklenme başlangıcından itibaren 169. günde hasat edilerek en erkenci çeşit olmuştur. Bu çeşidi sırasıyla Miho Wase (189. gün), Miyagawa Wase (199. gün), Armstrong mandarin (208. gün) ve Dobeshi Beni (213. gün) takip etmektedir. En geç hasat edilen çeşit ise çiçeklenme başlangıcından 298 gün sonra hasat edilen W. Murcott çeşidi olmuştur. Mayıs ayından (küçük meyve döneminden) çeşitlerin olgunluk durumuna göre hasat tarihine kadarki dönemde aylık olarak SPAD ve PSII ölçümleri yapılmıştır. China Satsuma S-7, China Satsuma S-2 ve Miyagawa Wase çeşitlerinde en yüksek SPAD değeri saptanmıştır. Çeşitlerin genelinde Haziran ve Temmuz ayında en yüksek, Mayıs ayında en düşük SPAD değeri bulunmuştur. PS II ölçümleri China Satsuma S-7, Miho Wase, Clementine de Nules çeşitlerinde en yüksek olarak saptanmıştır. Çeşitlerin genelinde Ekim ayında en yüksek, Mayıs ayında en düşük PS II değeri bulunmuştur. Çalışma sonucunda Hernandina çeşidi ağaç başına verim (54,42 kg/ağaç), gövde birim kesit alanına düşen verim (2,198 kg/cm2), taç birim hacmine düşen verim (18,60 kg/m3) ve taç izdüşüm alanına düşen verim (13,33 kg/m2) bakımından ilk sırayı almıştır. China Satsuma S-2 çeşidi; meyve ağırlığı (259,39 g), meyve uzunluğu (67,27 mm) ve meyve genişliği (93,13 mm) özellikleri bakımından en yüksek değerleri vermiştir. Usare miktarına bakıldığında ise Miho Wase (%53,38), Okitsu Wase (%53,01) ve Miyagawa Wase (%51,76) çeşitleri en yüksek usare miktarı değerlerini vermiştir. SÇKM/Asit oranı en yüksek Hernandina (15,63) çeşidinde, en düşük Okitsu Wase (4,88) çeşidinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzed the adaptation, as well as phenological and pomological characteristics of certain prominent mandarin varieties (Dobeshi Beni, China Satsuma S-2, Armstrong Mandarin, Miyagawa Wase, Corsica-2, Miho Wase, Clemetine de Nules, Carte Noir, Clemetine Nour, China Satsuma S-7, W. Murcott, Hernandina, Okitsu Wase) introduced to our country, which are considered to be suitable for cultivation under Dortyol conditions and generalization of which is considered to be important in terms of citrus cultivation. The study was conducted in“Assoc. Prof. Dr. T. Hakan DEMIRKESER Subtropical Fruits, Citrus Research Application Field”owned by Hatay Mustafa Kemal University. The earliest initial blooming and full blooming were observed on Carte Noir variety (14.03.2018; 21.03.2018), while the latest initial blooming and full blooming were displayed by Clementine de Nules variety (04.04.2018; 13.04.2018). Blooming period varied between 18 and 26 days in all varieties. Okitsu Wase variety was harvested on the 169th day following the start of blooming, making it the earliest variety. This variety was respectively followed by Miho Wase (189th day), Miyagawa Wase (199th day), Armstrong mandarin (208th day) and Dobeshi Beni (213th day). W. Murcott was the latest harvested variety, with 298 days after the start of blooming. Monthly SPAD and PSII measurement were conducted during the period from May (small fruit period) until harvest dates according to ripeness conditions of varieties. The highest SPAD values were identified in China Satsuma S-7, China Satsuma S-2 and Miyagawa Wase varieties. The highest SPAD values were found in June and July, while the lowest SPAD values were found in May throughout the varieties. PS II measurements were identified to be highest in China Satsuma S-7, Miho Wase, Clementine de Nules varieties. The highest PS II values were found in October and the lowest PS II values were found in May throughout the varieties. As a consequence of the study, Hernandina variety ranked the first in terms of yield per tree (54.42 kg/tree), yield per unit trunk cross section (2.198 kg/cm2), yield per unit canopy volume (18.60 kg/m3) and yield per canopy projection area (13.33 kg/m2). China Satsuma S-2 variety yielded the highest values in terms of fruit weight (259.39 g), fruit length (67.27 mm) and fruit width (93.13 mm) characteristics. In consideration of juice amount, Miho Wase (53.38%), Okitsu Wase (53.01%) and Miyagawa Wase (51.76%) varieties yielded the highest juice amount values. Water Soluble Dry Matter/Acid ratio was identified to be the highest in Hernandina (15.63) variety, and the lowest in Okitsu Wase (4.88).