Ses kayıt stüdyolarında bölme elemanlarının kesit özelliklerinin gürültü denetimi açısından incelenmesi
Evaluating section properties of partition elements in sound recording studios in terms of noise control
- Tez No: 598283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Müzik, ses kaydının icadından beri insan yaşamının önemli bir parçası olmuştur. Ses kaydının ve röprodüksiyonun tarihi Edison'un 1877'de fonografı icat etmesiyle başlar. Ses kaydının ve onu takip eden yeniden çalmanın amacı orijinal performansı doğru bir şekilde yeniden yaratabilen bir deneyim sunmaktır. Profesyonel kayıtların yapıldığı ses kayıt stüdyoları kuruldukları 1900'lü yılların başında müzik şirketlerinin tekelinde bulunurlardı. Oysa günümüzde özellikle kayıt aletlerindeki teknolojik gelişmeler, maliyetlerin düşmesi ve bütçeye uygun hale gelmesi sayesinde müzisyenler amatörlükten kurtulup profesyonelliğe adım atmak konusunda geniş olanaklara sahiptir. Bunun bir sonucu olarak da ses kayıt stüdyoları açısından önemli anlayış değişiklikleri yaşanmıştır. Ses kayıt stüdyoları, sesin kaydedildiği, işlendiği, kayıt sırasındaki tüm kontrolün sağlandığı müzik prodüksiyonu yapılan mekanlardır. Ses kaydının, stüdyo hacminin herhangi bir katkısı olmadan, hi-fi niteliği etkilenmeden gerçekleştirilebilmesi için gerekli akustik koşulların sağlandığı özelleşmiş ortamlardır. Ses kayıt stüdyoları bağımsız yapılar olarak tasarlanabileceği gibi var olan yapılar içinde de bulunması gerekebilir. Örneğin bir ofis binasında, alışveriş merkezinde ya da bir apartman dairesinde bulunabilir. Ses kayıt stüdyolarında ses kayıtlarının, hacmin ve diğer etkenlerin olumsuz etkilerinden ve akustik kusurlardan arınmış bir akustik ortamda gerçekleştirilmesi gerekir. Bu akustik ortamı oluşturabilmek için ilk koşul fon gürültüsünün kabul edilebilir sınırlar içinde olması ve kaydedilecek müzik türüne göre optimum yansışım süresinin sağlandığı yayınık ses alanlarının oluşturulmasıdır. Ses kayıt stüdyolarında hem çevresel (trafik, endüstri yapıları, parklar vs.) ve yapı içi (komşu hacimlerden konuşma, ev aletleri vs.) hava doğuşlu gürültülerin, hem de stüdyo içindeki kontrol odası ile performans hacmi arasındaki gürültülerin geçişinin azaltılmasında bölme elemanlarının kesit özellikleri ve bu kesitlerde kullanılan yalıtım gerecinin teknik özellikleri önem taşımaktadır. Bu tezde, ses kayıt stüdyolarında kabul edilebilir fon gürültüsünün aşılmaması için düşeydeki ve yataydaki bölme elemanlarının (duvar ve döşemelerin) yeterli ses geçiş kaybını sağlaması konusu ele alınmıştır. Bu doğrultuda bir simülasyon programından yararlanılarak uygun duvar ve döşeme kesitlerinin ve bu kesitlerde kullanılabilecek malzemelerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Music became a very important part of the human life since the invention of sound recording. The history of sound recording and reproduction begins with the invention of phonograph by Edison in 1877. The purpose of sound recording and playback is to present an experience which can recreate the original performance accurately. Sound recording studios where the professional recordings made used to be monopolised by music companies in the early 1900s when they were established first. However, nowadays due to the technological developments in music recording equipments, the decrease in costs and budget, the musicians have favourable opportunities to get rid of the amateurism and step into professionalism. As a result of this, there have been significant changes in understanding in terms of sound recording studios. Sound recording studios are music production locations where sound is recorded, processed and all control is provided during recording. They are the specialized environment where sound recording is provided without the contribution of the studio volume and acoustical conditions required to be realized without affecting the hi-fi quality. Sound recording studios can be designed as stand-alone structures or may establish in existing structures. For instance, they can be located in office buildings, shopping malls or in an apartment. In sound recording studios, sound recordings must be carried out in an acoustic environment which is free of acoustic defects and adverse effects of volume and other factors. In order to create this acoustic environment, the first condition is the creation of diffuse sound fields where the background noise is within acceptable limits and the optimum reverberation time according to the type of music to be recorded. In sound recording studios, the cross-sectional features of the partitions and the technical characteristics of the insulation elements used in these sections are important in reducing the transmission of noise between the environmental (traffic, industrial buildings, parks etc.) and interior (neighboring spaces, household appliances etc.), air borne, as well as the noise between the control room and the performance volume in the studio. In this thesis, in order not to exceed the acceptable background noise in sound recording studios, the issue of providing sufficient sound transmission loss of the vertical and horizontal partitions (walls and floors) has been discussed. In this direction, it is aimed to determine suitable wall and floor partitions and materials that can be used in these sections by using a simulation program.