Teke Kızı Tatyana romanındaki kelime gruplarının incelenmesi
Examination of vocabulary groups in the novel of Teke Kızı Tatyana
  1. Tez No: 598295
  2. Yazar: EYÜP ALPER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kelime grupları, birden fazla kelimenin bir araya getirilmesiyle ve yeni bir anlam ifade etmek için oluşan dil birlikleridir. Bu incelemede Ata Atacanov‟un ―Teke Kızı Tatyana‖ adlı romanında kullandığı kelime grupları gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın konusu, kelime gruplarının tanımı, kelime gruplarının Türkiye Türkçesinde ve Türkmen Türkçesinde özellikleri, Ata Atacanov hakkında bilgi ve Teke Kızı Tatyana romanında bulunan kelime gruplarından oluşmaktadır. Araştırmamızın amacı ―Teke Kızı Tatyana‖ romanı incelenerek ve romanda bulunan kelime gruplarının tespiti ve bu kelime gruplarının Türkmen Türkçesi dil bilgisi kitaplarındaki yeri, ayrıca kelime grupları her iki dilde de karşılaştırmalı biçimde verilmeye çalışılmıştır Çalışmamız romandan yola çıkılarak kelime gruplarının her iki yazı dilinde de nasıl olduğu, özellikleri, ortak ve farklı olanlarını daha net görebilme ve romanın yazıldığı dönem ve yazarın üslubunu değerlendirme şansı vermektedir.
Özet (Çeviri)
Words groups are language associations which are formed by bringing together of more than one Word and expressing a new meaning. In this study, it is tried to Show the Word gropus used by Ata Atacanov in his novel“Teke Kızı Tatyana”. The subject of this study, the definition of groups of words, groups of words Turkey Turkısh and Turkmen Turkısh properties, ıt consists of information about Ata Atacanov and words groups in the novel“Teke Kızı Tatyana”. The aim of our research was to examine the novel“Teke Kızı Tatyana”and to identify the Word groups in the novel and the place of these word groups in Turkmen Turkısh grammar boks, ın addition, word groups were tried to be given comparatively in both languages. The importance og the study gives an opportunity to see how the word groups in both languages such as their characteristics, the common and different ones can be seen more clearly and to evaluate the period and style of the author.