Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyelinde Akdeniz Bölgesi'ndeki büyük akarsuların yeri ve önemi
Turkey's role and importance of the large rivers in the renewable energy potential in the Mediterranean region
  1. Tez No: 598299
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR SERENCAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fosil ve nükleer gibi kaynaklardan edinilen enerji bir takım çevresel riskler taşıdığı için, oluşacak her türden riski minimum seviyelere indirebilmenin ve enerjiyi verimli ve sürdürülebilir şekilde kullanmanın yollarından biri yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaktan geçmektedir. Ülkemizde yenilenebilir enerjiler hakkında son on beş yılda devlet olarak çeşitli politikalar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Hemen hemen tüm yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili yatırımlar gerçekleştirilirken, ülkemizde uzun zamandır yatırım yapılan hidrolik enerji daha ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, hidrolik enerji ile ilgili olarak Türkiye'nin yenilenebilir enerji politikaları içinde hidroelektrik potansiyeli ve Türkiye'nin hidrolik potansiyelinde önemli yere sahip olan Akdeniz Bölgesi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, ülkemizin yenilenebilir enerji durumu güncel kaynaklara başvurularak incelenmiş ve potansiyeli araştırılmıştır. İkinci bölümde, Akdeniz Bölgesi'ndeki Antalya, Mersin Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Isparta ve Burdur illerindeki büyük akarsuların yıllık ortalama elektrik üretim miktarları her şehir için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Ayrıca bu değerler, illerdeki tüm elektrik santrallerinden üretilen değerleriyle kıyaslanmıştır. Üçüncü bölümünde Akdeniz Bölgesi'ndeki illere ait bir önceki bölümde hesaplanmış olan elektrik miktarları ile bu illerde tüketilen elektrik miktarı ve gelecek beş yıl için tahmin edilen değerlerle kıyaslama yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise büyük akarsulardan üretilen elektrik miktarının toplam üretilen elektrik, yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik, Türkiye'deki ve Akdeniz Bölgesi'ndeki hidrolik santrallerden üretilen elektrik miktarları ile kıyaslaması yapılmıştır. Akdeniz Bölgesi'ndeki büyük hidrolik potansiyele sahip akarsuların şimdi ve gelecek yıllardaki elektrik enerjisini karşılamayacağı alternatif enerji kaynaklara başvurulması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since energy from fossil and nuclear resources carries a number of environmental risks, investing in renewable energy resources is one of the ways to minimize all kinds of risks and to use energy efficiently and sustainably. In the last fifteen years, various policies have been tried to be developed as a state on renewable energies in our country. While almost all renewable energy investments are being made, hydraulic energy which has been invested in our country for a long time comes to the forefront. In this study, regarding hydraulic energy hydroelectric potential in Turkey's renewable energy policy and it has an important place in Turkey's hydraulic potential, which focused on the Mediterranean Coast. In the first part of the study, the renewable energy situation of our country has been examined by using current sources and its potential has been investigated. In the second part, the annual average electricity production amounts of the major rivers in Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Isparta and Burdur in the Mediterranean Region are calculated separately for each city. In addition, these values are compared with the values produced from all power plants in the provinces. In the third section, the electricity amounts calculated in the previous section of the provinces in the Mediterranean Region, the amount of electricity consumed in these provinces and the values estimated for the next five years are compared. In the conclusion of trusted stream of generated electricity amount of the total generated electricity, the electricity produced from renewable sources, in comparison with the amount of electricity produced from hydraulic power plants and in the Mediterranean region of Turkey is made. It demonstrates that alternative energy sources should be resorted to, where rivers with great hydraulic potential in the Mediterranean Region will not be able to meet electrical energy in the present and future years.