Üveysilik tarikatı üzerine sosyolojik bir inceleme: İzmir ili örneği
A sociological examination of the order of uveysilik: İzmir example
  1. Tez No: 598300
  2. Yazar: MELTEM KARANFİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tüm dinlerde temel inanış ve ibadet şekillerine farklı yorumlar, uygulamalar getiren alt gruplar bulunmaktadır. Bu alt gruplar, klasik dini fiillerinden, farklı uygulamalara sahip dini gruplar olarak belirirler. Bu dini gruplar genelde mistik açıdan bireylerin duygusal yönüne hitap etmektedir. Bireyler, kurtuluşa erme isteği ile bu gruplarda daha fazla doyuma ulaşmakta ve bu grupların birer müridi olmaktadır. Bu çalışmada İzmir ili ile sınırlı kalmak üzere, kökenlerini Veysel Karani' ye bağlayan“Üveysilik”adlı dini grup incelenmeye çalışılmıştır. Üveysiler, Allah' ın izni ile uyguladıkları zikirler yardımıyla hayatta olmayan evliyalar ile iletişim kurduklarını söylüyorlar. Rüyalar, evliyalar ile iletişimi sağlamaktadır. Üveysiler, salih olarak nitelenen rüyalar ile Müslümanlığın gerçek ve doğru yorumuna ilk elden ulaştıklarını savunmaktadırlar. Bu çalışma ile Üveysilik dini grubu, İzmir ili ile sınırlı olarak grubun yapısı, ibadetleri ve yaşadıkları dini tecrübeler temelinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In all religions there are subgroups that bring different interpretations and practices to the basic forms of belief and worship. These subgroups, apart from their classical religious practices, appear as religious groups with different practices. These religious groups generally address to the emotional aspect of individuals from a mystical perspective. Individuals, with the desire to achieve salvation, reach more satisfaction in these groups and become a disciple of these groups. In this study, limited to Izmir province, the religious group called“Uveysilik”, which links its origins to Veysel Karani, was studied. The Uvaysis say that they communicate with the saints who are not alive, with the help of dhikrs they have conducted with the permission of Allah. Dreams provide communication with the saints. The Uveysis argue that they have reached firsthand the real and true interpretation of Islam through dreams that are considered righteous. The aim of this study, limited to the province of Izmir, was to examine the structure, worship and religious experiences of a religious group which is called Uveysilik.