Şentepe in memories: A field research on gecekondu, memory and nostalgia
Belleklerdeki Şentepe: Gecekondu, bellek ve nostalji üzerine bir alan çalışması
- Tez No: 598298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Gecekondu, Türkiye akademisi tarafından en sık araştırılan ve tartışılan olgulardan biridir. Güncel kent politikaları çerçevesinde yıkılmaya başlanan gecekonduların yerine yeni apartman blokları yapılmaya başlandı. Ancak, değişikliklere bütünsel olarak bakıldığında görülebilecektir ki, gecekondu ve gecekondu ile ilgili anılar, sakinlerin yaşamını etkilemeye devam etmektedir. Dahası, gecekondulardaki yaşamın nasıl hatırlandığı, kentsel dönüşüm projeleri için meşruiyet zeminini oluşturmaktadır. Günümüz koşullarında, gecekonduların fiziksel varlığı kaybolduğundan, söz konusu gerçeklik bellek kavramı ile analiz edilmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada, Ankara'da dönüşüm altında olan eski bir gecekondu mahallesi olan Şentepe mahallesi incelenmiştir. Mahallede günlük yaşamın nasıl değiştiğine bakabilmek için, burada dönüşümlerden önce gecekondu evlerinde oturmuş, sonrasında apartmanlara taşınmış yirmi dokuz kişi ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Sonuç itibarıyla, sakinlerin anlatılarında, eski gecekondu mahallesindeki dayanışma ve kolektif pratiklere olumlu bir atıf taşıyan nostaljik bir ton bulunmuştur. Son olarak, söz konusu nostaljik tonun ve atıflarının kentsel mekândaki güncel gündelik yaşam için anlamı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gecekondu is one of the most frequently researched and much-debated phenomenona by the academia in Turkey. Within the frame of latest urban policies, gecekondu houses have started to be demolished and new apartment blocks have been constructed instead. However, when evaluated integrally, it could be seen that gecekondu and memories regarding gecekondu continue to affect dwellers' life. Moreover, how the life in gecekondu is remembered constitutes legitimacy ground for urban transformation projects. In present-day conditions, it requires to be analyzed through the conceptual tool memory due to physical demolition of gecekondus. In this study, Şentepe, a previous gecekondu neighborhood under transformation in Ankara is studied. Through twenty-nine semi-structured in depth interviews with the previous gecekondu, current apartment residents have been conducted in order to look at the changes in the life of the dwellers. Consequently, in the narratives of dwellers, nostalgic tone carrying positive attributions on the previous solidarity and collective practices in gecekondus has been found. Lastly, meaning of this nostalgic tone is discussed.