Bir ro-ro terminalinde liman faaliyetleri kaynaklı sera gazı emisyonlarının hesaplanması
Calculation of greenhouse gase emissions causing from port operations at a ro-ro terminal
  1. Tez No: 598313
  2. Yazar: EDA GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YETİLMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele ile ilgili yapılan uluslararası sözleşme ve protokoller ile tüm dünya ülkeleri kendi sorumlulukları yerine getirme için gerekli önlemleri almaya başlamıştır. Bu paralelde uluslararası kargo taşımacılığında geniş bir payı olan denizyolu taşımacılığı ve denizyolu taşımacılığının önemli birleşenleriden olan limanlar, gerek deniz taşımacılığının sera gazı emisyonları açısından hızlı büyüyen sektörlerden biri olmasından ve yasal düzenlemelerden, gerekse çevresel sürdürülebilirliğin ve enerji verimliliğin artırılması amacıyla iklim değişikliği ile ilgili programlar ve politikalar geliştirmeye ve uygulamaya başlamışlardır. Ülkemizde limancılık sektöründen kaynaklı sera gazı emisyonlarının azaltım uygulamaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın“Yeşil Liman”uygulaması ile gündeme gelmiş olup çeşitli liman kuruluşları bu kapsamda faaliyetleri kaynaklı sera gazı emisyonlarını hesaplamaya ve azaltım stratejileri oluşturmaya başlamıştır. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye'nin ilk otomotiv ihtisas limanının limancılık faaliyetlerinden kaynaklı sera gazı emisyonları, ISO 14064-1 Standardı doğrultusunda IPCC tarafından geliştirilmiş hesaplama metodolojileri kullanarak hesaplanmış, limanın sera gazı emisyon envanteri oluşturulmuştur. Yapılan hesaplamalar sonucunda iş makineleri, sürülerek yüklemesi yapılan araçlar, limanın kendi kontrolünde bulundurduğu binek araçlar gibi hareketli yakma kaynaklı sera gazı emisyonları tüm sera gazı emisyonlarının %50'sini, liman genelinde kullanılan elektrikten kaynaklı sera gazı emisyonları ise tüm emisyonları %44'ünü, soğutucu gazlar ve kullanılan madeni yağlardan kaynaklı kaçak sera gazı emisyonları tüm emisyonların %4'ünü, işletmede bulunan mutfak ocakları ile jeneratörde kullanılan yakıttan kaynaklı emisyonları oluşturan sabit yakma kaynaklı sera gazı emisyonların ise tüm emisyonların %2'sini oluşturduğu görülmüştür. Limanda yapılacak çevresel iyileştirmeler ile birlikte hesaplanan sera gazı emisyon miktarlarında azaltım sağlanacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries at all over the world has already begun taking necessary measures to fulfill their responsibilities by international conventions and protocols associated with global warming and climate change at recent years. In this respect, the ports which have a large share of international cargo transportation and become one of the major components of maritime transport, has begun to develop and implement some programs and policies with regards to climate change by the reasons of being one of the fastest growing sectors in terms of greenhouse gas emissions of maritime transport, legal regulations and lastly for the purpose of increasing environmental sustainability and energy efficiency. Implementations for reduction of greenhouse gas emissions arising from the port sector has come up with green port program of Ministry of Transport and Infrastructure and some port establishments have begun to calculate the gas emissions causing by their activities and develop some strategies to minimize it. In this sense, greenhouse gas emissions caused by the operations of Turkey's first and dedicated car terminal investment, are calculated using the calculation methodologies developed by the IPCC in accordance with the standard of ISO 14064-1 and emission inventory of the terminal has been created. Following calculations, the rates of the sources caused by the terminal have been determined. The results are as follows; 50% of all; mobile emission producers such as self-propelled cargoes handling at terminal and the cars&equipment using by the terminal authority in order to provide services. 44% of all; greenhouse gas emissions from electricity consumption for terminal operations, 4% of all; fugitive greenhouse gas emissions from refrigerant gases and mineral oil using at terminal. 2% of all; static emission producers such as cookers in the kitchen and from the fuel used in the generator. It has been determined that along with the environmental improvements at terminal, a reduction in greenhouse gas emissions would be achieved.