Laparoskopik uterosakral sinir ablasyonu yapılan kronik pelvik ağrılı vakalarda ağrının vizüel analog skala (VAS) ile preoperatif ve postoperatif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59833
  2. Yazar: MEHMET TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET S.B. Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Eylül 1996-Haziran 1997 döneminde kronik pelvik ağrı nedeniyle başvuran, yaş ortalaması 34.35 ±5.11 olan 20 hastaya kronik pelvik ağrının giderilmesi amacıyla laparoskopik uterosakral sinir ablasyonu (LUNA) uygulanmıştır. Laparoskopik gözlemde, pelvik adezyonlar en sık göze çarpan patolojiler olup, bir kısım hastada hiçbir pelvik patolojiye rastlanmamıştır. Pelvik ağrı preoperatif dönemde VAS (Vizüel Analog Skala) ile değerlendirilmiştir. LUNA'yı takiben 3. ayda VAS tekrarı yapılan hastaların preoperatif ve postoperatif VAS değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuçta, LUNA uygulanan hastalarda kronik pelvik ağrı şikayetlerinin anlamlı olarak azaldığı ortaya konmuştur. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Twenty patients who admitted to Ministry of Health Ankara Hospital Gyn. Obst. Clinic between September 1996 and June 1997 with chronic pelvic pain were taken under LUNA (Laparascopic uterosacral nerve ablation) therapy, their age was 34.35 ± 5.1 1 years. In laparascopic observation, the pelvic adhesions were the prominent pathological lesions while in a group of patients no pelvic pathology were found. Pelvic pain was evaluated in preoperative period by VAS (visual analog scala). At. 3rd months following LUNA VAS performed to all patients again and preoperative and postoperative results of all patients were compared. Finally, it is demonstrated that complaints of the patients with chronic pelvic pain has markedly diminished. 49