Mimarlık eğitiminde artırılmış gerçeklik tabanlı mobil uygulama önerisi
Augmented reality based mobile application proposal in architectural education
- Tez No: 598336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Artırılmış Gerçeklik (AG), fiziksel çevre ortamıyla sanal ortamın eş zamanlı birleştirilmesiyle oluşturulan yeni bir algı ortamı gerçek çevrenin canlandırılmış, zenginleştirilmiş görünümüdür. Bunun gibi teknolojiler, bilgiyi görselleştirmek, temsil etmek ve anlamak için yeni bir çerçeve sunar. Artırılmış Gerçeklik teknolojisi, eğlence, turizm, reklamcılık, tıp, mimarlık ve eğitim gibi birçok alanda kullanım fırsatı bulmuştur. Teknolojideki gelişmeler her alanda olduğu gibi eğitim alanında da oldukça etkilidir. Bu nedenle, tez çalışmasında Artırılmış Gerçeklik mobil teknolojiler çerçevesinde incelenmiş, mimarlık eğitimi sürecinde verinin görselleştirilmesine destek olarak kullanıcıyı çevreleyen interaktif bir sistem önerisi yapılmıştır. Birinci bölümde, tez çalışmasının amacı ve hipotezi belirtilmiş, mobil ve AG teknolojilerinin ilerlemesi üzerine önemli gelişmelerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, mobil telefonların günlük hayattaki ve eğitim ortamındaki yerini belirlemek adına mobil telefonların ve uygulamalarının gelişimi geçmişten günümüze kadar incelenmiştir. Ayrıca, AG teknolojilerin kronolojik olarak ortaya çıkan önemli gelişmeleri irdelenmiştir. Bir sonraki adımda AG teknolojileri yazılımsal ve donanımsal olarak incelenerek her iki teknolojinin kesişimi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Google Play Store'da farklı kategori başlığı (eğlence, yaşam tarzı, fotoğrafçılık, eğitim vb.) altında bulunan ve kendi alanında popüler olan AG uygulamaları ve AG teknolojilerinin eğitim üzerine yapılmış AG çalışmaları dördüncü bölümde açıklanacak olan öneri uygulama temeli için detaylı bir şekilde araştırılıp incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise önerilen AG tabanlı StudioART Tool Box uygulamasının sistem özellikleri ve alt yapısı açıklanmış ve uygulamayı deneyimleyen öğrencilerin görüşleri ile tezin amacı ve hipotezi doğrulanmaya çalışılmıştır. Bu mobil uygulama ile Mimari Tasarım Stüdyo Dersi sürecini AG ile zenginleştirerek veri toplama ve bu verileri tasarım sürecinde etkili bir şekilde kullanabilmek hedeflenmiştir. Son bölümde, bu çalışmalar doğrultusunda AG tabanlı mobil araç olan StudioART Tool Box Android uygulamasının mimari tasarım sürecinin bir parçası olarak mimarlık eğitiminde kullanımı ele alınmış, yapılan kullanıcı deneyimlerinden toplanan veriler ışığında gelecekteki gelişmeler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality (AR) is the animated, enriched view of the real environment created by the simultaneous combination of the physical environment and the virtual environment. Technologies like this provide a new framework for visualizing, representing and understanding information. Augmented Reality technology has had the opportunity to use in many areas such as, entertainment, tourism, advertising, medicine, architecture and education. The developments in technology are very effective in the field of education as in every field. Therefore, in the thesis study, Augmented Reality is examined within the framework of mobile technologies, and an interactive system suggestion is made surrounding the user in support of visualization of data in the process of architectural education. In the first part, the aim and hypothesis of the thesis study is and important developments on the progression of mobile and AR technologies are mentioned. In the second chapter, the development of mobile phones and their applications in order to determine the place of mobile phones in daily life and education environment has been examined from the past to the present. In addition, important chronological developments of AR technologies are discussed. In the next step, AR technologies are examined in terms of software and hardware and the intersection of both technologies is emphasized. In the third chapter, in the Google Play Store, AR applications and AR technologies, which are popular under different category titles (entertainment, life style, photography, training, etc.) under the field of education, are studied and examined in detail in order to provide proposal application basis which will be explained in the third chapter. In the fourth chapter, the system features and infrastructure of the proposed AR based StudioART Tool Box application are explained and the aim and hypothesis of the thesis is tried to be verified by the opinions of the students who experience the application. With this mobile application, it is aimed to enrich the Architectural Design Studio Course process with AR and to use this data effectively in the design process. In the last chapter, according to this study, StudioART Tool Box Android application, which is an AR based mobile tool, as a part of the architectural design prosess, has been discussed in the light of the data collected from the user experiences and suggestions are made for future developments.