Ratlarda Bendiocarb'ın sebep olduğu testikular toksisite üzerine vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
The protective role of vitamin C and E on bendiocarb-induced testicular toxicity in rats
- Tez No: 598335
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER, DOÇ. DR. ENVER KEREM DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karbamatlı bir pestisit olan bendiocarb ziraî mücadelede sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, bendiocarbın ratların testis dokusunda oluşturabileceği histopatolojik değişimler, testis dokusundaki süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon-S-transferaz (GST), glutatyon peroksidaz (GPx) gibi antioksidan enzim aktivitelerindeki değişimler ve lipid peroksidasyonun belirleyicisi olan malondialdehit (MDA) seviyesindeki değişimleri inceleyerek vitamin C ve vitamin E'nin bu değişimler üzerindeki koruyucu etkilerini tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmada 48 adet erkek wistar rat kullanılmıştır. Deney grubu ratlar; kontrol, vitamin C (100 mg/kg), vitamin E (100 mg/kg), vitamin C+E, bendiocarb (0,8 mg/kg 1/50 LD50) bendiocarb+vitamin C, bendiocarb+vitamin E, bendiocarb+vitamin C+vitamin E grubu olarak sekiz grupta incelenmiştir. 28 gün boyunca yapılan muameleden sonra bendiocarbın ratların testis dokusunda oluşturduğu histopatolojik etkiler ışık mikroskobu ile değerlendirilmiştir. Deneyin sonunda ışık mikroskobu ile yapılan incelemeler sonucunda bendiocarb muameleli grupta histopatolojik değişiklikler ile birlikte MDA düzeyinde artış, antioksidan enzimlerde ise kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derece azalma tespit edilmiştir. Ratlara bendiocarb ile birlikte vitamin C, vitamin E ve bendiocarb vitamin C+E'nin birlikte uygulandığı gruplarda ise daha az histopatolojik değişiklik ile birlikte lipit peroksidasyonunun daha az olduğu ve antioksidan enzim aktivite değişikliklerinin de daha az olduğu gözlenmiştir. Bu tez çalışmasına dayanarak, bendiocarbın oluşturduğu testikular toksisite üzerine vitamin C ve E' nin kısmen koruyucu etki gösterdiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Bendiocarb, an insecticide with carbamate, is frequently used in agricultural pest control. The aim of this study is to examine the histopathological changes that bendiocarb may cause in the testicular tissue of rats, to examine the protective effect of vitamin C and vitamin E, and to determine the changes in superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione-S-transferase (GST) and glutathione peroxidase (GPx) antioxidant enzyme activities in testicular issues and changes on the level of malondialdehyde (MDA) that determinant of lipid peroxidation. 48 male wistar rats were used in the study. The rats were divided into eight groups as Control, Vitamin C (100 mg/kg), vitamin E (100 mg/kg), Vitamin C+E, bendiocarb (0,8 mg/kg 1/50 LD50) bendiocarb+vitamin C, bendiocarb+vitamin E, bendiocarb+vitamin C+viramin E within the experimental group. After treatment for 28 days, histopathological effects of bendiocarb on testicular tissue of the rats were evaluated by light microscope. No statistically difference was observed between the control group and vitamin C and vitamin E group rats. At the end of the experiment, as a result of the examinations by light microscope, it was determined that in bendiocarb-treated group, there were histopathological changes as well as an increase at MDA level and there was a statistically significant decrease in antioxidant enzymes compared to the control group. It was observed that in groups where vitamin C, vitamin E and vitamin C+E with bendiocarb were used together, there were less histopathological changes, and less lipid peroxidation and less antioxidant enzyme activity changes too. As a result, it partially reduced vitamin C and E-induced testicular toxicity but did not provide complete protection.