Anaerobic CO-digestion of cow manure, food waste and waste activated sludge with trametes versicolor pre-treatment under mesophilic condition
Trametes versicolor ile önarıtım yapılmış olan büyükbaş hayvan atıklarının, yemek atıklarının ve aktif çamurun mezofilik ortamda birlikte anaerobik parçalanması
- Tez No: 598340
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Energy, Microbiology, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Trametes versicolor gibi hücre dışı enzimlerini kullanan mantarlarla yapılan biyolojik önarıtma, lignoselülozik substratların biyolojik parçalanmasında gelişmeye ve biyogaz üretiminin artmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, büyükbaş hayvan atığı (M), yemek atığı (F) ve aktif çamur (W) mezofilik ortamda kalsiyum-alginat kürelerinin içine hapsedilmiş T.versicolor ile önarıtım yapılmış olarak ve önarıtım yapılmadan mezofilik ortamda birlikte anaerobik parçalanmıştır. T. versicolor, 10 gün boyunca besiyerinde büyütülmüş ve kalsiyum-alginat kürelerinin içine hapsedilmiştir. Önarıtma işlemi substratların bütün ikili ve üçlü kombinasyonlarına uygulanmıştır. Bu işlemden sonra anaerobik çürütücüler, aynı miktarda uçucu katı miktarı olacak şekilde ve inokülüm /substrat oranı 2:1 olacak şekilde (uçucu katı miktarına göre) kurulmuştur. Sonuçlara göre T. versicolor ile önarıtım, MF, MW, FW ve FMW kombinasyonlarının metan verimliliğini sırasıyla %35, %8, %16 ve %23 oranında artırmıştır. Ayrıca yemek atığı metan verimliliğine katkı açısından en önemli substrat olduğu görülmüştür. Çürütücülerdeki uçucu yağ asitleri konsantrasyonu en yüksek 3.günde görülmüş ve yemek atığı içermeyen çürütücüler, yemek atığı içeren çürütücülere göre daha az miktarda uçucu yağ asitleri konsantrasyonuna sahipti. Sonuçlar, asidojenik fazın ilk 3 günde başarıyla gerçekleştiği şeklinde yorumlanabilir; yemek atığı anaerobik parçalanmada asitleşmeyi hızlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Biological pre-treatment with fungal species such as Trametes versicolor using their extracellular enzymes leads to an improvement in biodegradation of lignocellulosic substrates and increases biogas production. In this study, cow manure (M), food waste (F) and waste activated sludge (W) were co-digested under mesophilic conditions with and without pre-treatment with T. versicolor captured in Ca-alginate beads. T. versicolor was incubated in the medium for 10 days and then it was encapsulated in Ca-alginate beads, and the pre-treatment process was conducted for the combination of substrates of MF, MW, FW and FMW. Following the biological pre-treatment, same amount of volatile solids-containing feedstock mixtures were inoculated with anaerobic seed sludge with an inoculum to substrate ratio of 2:1 (VS basis) and anaerobic co-digesters were set up. The results indicated that pre-treatment with T. versicolor led to an increase in methane yield for the combination of MF, MW, FW and FMW by 35%, 8%, 16% and 23%, respectively. Besides, the results showed that the food waste was the most significant substrate for improving methane yield. Moreover, volatile fatty acid concentrations in the digesters were at their highest level on the 3rd day of their operation and also significantly lower in the digesters that did not include food waste. These results can also be interpreted that the acidogenic phase was successfully accomplished within the first three days; the food waste led to the acceleration of the acidification stage.