Kadın konukevlerinde kalan şiddet mağduru kadınlarda ruhsal sağlık durumu ve psikolojik dayanıklılığın incelenmesi
The review of mental health and resilience of women who are victims of violence and stay in shelters
- Tez No: 598341
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ANÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Şiddet önemli bir halk sağlığı sorunudur. Şiddete uğrayan kadınlar daha fazla ruhsal sorunlar yaşamakta olup, depresyon, psikosomatik şikâyetler, anksiyete bozuklukları yeme problemleri ve seksüel işlev bozukluklarından daha çok yakınmaktadırlar. Kadınların ruhsal sağlık durumlarının ve psikolojik dayanıklılıklarının belirlenmesi, erken dönemde yaşamsal krizlerle mücadele etmelerini sağlamak açısından önemlidir. Kadın konukevleri, kadına karşı şiddet durumunda ülkelerin sosyal bir önlem olarak yararlandıkları kurumlar olarak işlev görmektedir. Kesitsel analitik türde olan bu araştırma, konukevinde kalan şiddet mağduru kadınların ruhsal sağlık durumları ve psikolojik dayanıklılığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Şubat-Eylül 2016 tarihleri arasında Ankara konukevinde kalan, araştırmayı kabul eden, bilgilendirilmiş onamları alınan 86 şiddet mağduru kadın ile yürütülmüştür. Örneklem seçme yöntemine gidilmeyip, araştırmanın evreni Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Ankara konukevinde kalan şiddet mağduru kadınlardan oluşmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-Demografik bilgi formu, Kısa Semptom Envanteri KSE ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; her iki ölçek normal dağılım göstermediği için; Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. KSE ve PDÖ arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence is an important public health problem. Women who are exposed to violence experience more mental problems and are more likely to complain about depression, psychosomatic complaints, anxiety disorders, eating problems and sexual dysfunctions. Determining women's mental health status and psychological resilience is important in order to enable them to combat life crisis in the early period. Women's shelters function as institutions that countries benefit from as a social measure in case of violence against women. This cross-sectional analytical study was conducted to investigate the mental health status and psychological resilience of women victims of violence in a shelter. The study was carried out between February and September 2016 with 92 women who stay in the Ankara shelter, accepted the study and received informed consent. In this study, sampling method was not used, the population of the study consists of women who are victims of violence in the Ankara shelter of the Ministry of Family, Labor and Social Services. Data were collected by using the socio-demographic information form, BSI (Brief Symptom Inventory) and RS (Resilience Scale for Adults) prepared by the researcher. In the analysis of data; since both scales do not show normal distribution; Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used. Spearman Correlation analysis was performed to examine the relationship between BSI (Brief Symptom İnvontery) and RS (Resilience Scale for Adults).