Yahya Kemal Beyatlı'nın 'Kendi Gök Kubbemiz' adlı şiirinde kelime grupları
The word groups i̇n the work of Yahya Kemal Beyatlı named 'Kendi Gök Kubbemiz'
- Tez No: 598346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Kelimeler, bireyler arasındaki iletişimin temelini oluşturan unsurlardır. Bu unsurlar yazılı ve sözlü iletişimin gelişmesiyle varlıklarını günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Fakat iletişimin gelişmesiyle kelimeler, duygu ve düşünceyi ifade etmekte yetersiz kalmıştır. Bu yüzden insanlar kelime gruplarını kullanmak durumunda kalmışlardır. Bu çalışmamızda Yahya Kemal Beyatlı'nın“Kendi Gök Kubbemiz”adlı şiir kitabındaki kelime grupları incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Yahya Kemal Beyatlı'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kelime grupları hakkında genel bilgiler verilmekle beraber araştırmacıların görüşleri açıklanmış ve görüş farklılıkları belirtimiştir. Üçüncü bölümde şiirdeki kelime grupları çözümlenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Words are the basis of communication between individuals.These elements have survived their existence to the present with the development of written and oral communication. However, with the improvement of communication, words have failed to express feelings and thoughts. As a result, individuals have to use word groups. In this study, the word groups in Yahya Kemal Beyatlı's poetry book“Kendi Gök Kubbemiz”were examined. Our study consists of four chapters. In the first chapter, information about Yahya Kemal Beyatlı's life, his literary personality and his works are given. In the second chapter, general information about“Word Groups”are given, the opinions of the researchers are explained and differences of opinion are determined. In the third chapter, word groups in poetry are evaluated by analyzing.