Yoksul-yanlısı turizmin önemi ve kırsal kalkınma ile ilişkisi: Elazığ-Bingöl illeri örneği
The importance of pro-poor toursi̇m and i̇ts relati̇onshi̇p wi̇th rural development: The sample of Elaziğ-Bi̇ngöl
- Tez No: 598347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yoksulluk problemi günümüzde önemini korumakta ve yaşanılan ekonomik kriz ile kendini dahada veya iyice hissettirmektedir. Uluslararası kuruluşların çalışma raporlarına, ülkelerin ulusal kalkınma plan ve politikalarında yoksulluk sorununun azaltılması için bir takım politikalar geliştirilmekte ve geliştirilen politikalar sonucunda araçların saptanmasına yönelik adımlar atılmaktadır. Son 20 yıllık zaman dilimi içerisinde akademik çalışmalar nezdinde yoksulluk sorununun azaltılabilmesinde yoksul yanlısı turizm yaklaşım modelinin etkili ve önemli olabileceği üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Araştırmanın temel amacı kalkınma, kırsal kalkınma ve yoksul yanlısı turizm yaklaşım modeli arasındaki bağlantıyı belirlemektir. Araştırma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kalkınma ve kırsal kalkınma kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde yoksulluk türleri ve turizm ile olan ilişkisine değinilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın evrenini oluşturan Bingöl ve Elazığ illerinin turizm potansiyelleri ortaya konulmaya çalışıldı. Dördüncü bölümde ise Bingöl ve Elazığ illerinde uygulanan anket yöntemi sonucunda yoksul yanlısı turizm yaklaşımı ile kırsal kalkınma arasında bir ilişki olduğu, bu illerde var olan turizm potansiyellerinin değerlendirilmesi sonucunda bölgesel kalkınmanın turizm sektörü ile gerçekleştirilebileceği fikri hâsıl olmuştur.
Özet (Çeviri)
The problem of poverty remains important today and makes itself felt better or more with the economic crisis. In the work reports of international organizations, a number of policies are developed to reduce the poverty problem in the national development plans and policies of the countries and steps are taken to identify the tools as a result of the policies developed. In the last 20 years, studies have been carried out on the fact that pro-poor tourism approach model can be effective and important in reducing poverty problem in academic studies. The main purpose of the research is to determine the link between development, rural development and pro-poor tourism approach model. The research consists of 4 sections. In the first chapter, the concepts of development and rural development are tried to be explained. In the second part, poverty types and their relationship with tourism are discussed. In the third chapter, the tourism potentials of Bingol and Elazıg provinces, which constitute the universe of the research, were tried to be revealed. In the fourth section, as a result of the survey method applied in the provinces of Bingol and Elazıg, there is a relationship between pro-poor tourism approach and rural development, and as a result of the evaluation of the existing tourism potentials, the regional development can be realized with the tourism sector.