Laparoskopik Myomektomi ile Laparotomik Myomektomi'nin karşılaştırılması: S.B. Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde üç yıllık çalışma
- Tez No: 59835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, S.B. Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, myoma uteri tanısı konan ve tedavi yöntemi olarak myomektomi seçilen hastalarda uygulanan laparoskopik myomektomi ile laparotomik myomektomi operasyonlarının erken dönem değerlendirilmesi yapıldı. Temmuz 1994 ile Ağustos 1997 tarihleri arasında bu hastanenin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran 22 ile 44 yaşlan arasındaki 49 hasta bu çalışmaya dahil edildi. Bunlardan 35 hastaya laparotomik myomektomi, 14 hastaya laparoskopik myomektomi yapıldı. Laparoskopik myomektomi yapılan hastalarda intraoperatif ve postoperatif komplikasyon olmadı. Bu hastalar daha kısa hastane kalış süresine sahiptiler ve ortalama postoperatif 2. gün taburcu oldular. Ayrıca çalışmanın sonucuna göre laparoskopi grubu hastalarda daha az postoperatif ağrı ve daha çabuk iyileşme tespit edildi. Seçilmiş myoma uteri vakalarına laparoskopik yaklaşım; daha az postoperatif ağrı, daha kısa hastane kalış süresi, daha hızlı postoperatif iyileşme, daha düşük maliyet ve laparotomi ile karşılaştırılabilir başarısı nedeniyle, giderek laparotomik myomektomiye karşı diğer gelişmiş merkezlerde olduğu gibi, S.B. Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde de uygun bir tedavi alternatifi oluşturmaktadır. 42
Özet (Çeviri)
In this study, laparoscopic myomectomy is performed in selected patients who had myoma uteri and are decided to be cured with myomectomy. The early periods of laparoscopic myomectomy and laparotomic myomectomy operations are compared in Ankara Hospital, Obstetrics and Gynecology Department. 49 patients, in the ages between 22 and 44 are included in this study who applied to Obstetrics and Gynecology Department in Ankara Hospital between July 1994 and August 1997. 14 patients were treated with laparoscopic myomectomy whereas 35 were undergone laparotomic myomectomy. There wasn't any intraoperative and postoperative complication in patients who treated with laparoscopic myomectomy. Hospitalization was shorter when compared with the patients who had laparotomic operation and the patients were discharged earlier, in the second postoperative day. According to the results of the study, the group of patients who had laparoscopic surgery had less postoperative pain and had shorter recovery periods. Like the other developed centers, in Ankara Hospital, Obstetrics and Gynecology Department, laparoscopic approach to myoma uteri may be preferable surgical approach due to its shorter recovery period, less postoperative pain, shorter hospitalization, decreased cost and success rate comparable to laparotomy in selected patients. 43