Mart 2010-Mart 2017 tarihleri arasından kliniğimizde yapılmış olan laparoskopik ve laparotomik myomektomi operasyonlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of laparoscopic and laparotomic myomectomy operations in our department between March 2010 and March 2017
- Tez No: 466890
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Leiomyomlar uterusun ve kadın pelvisinin en sık gözlenen tümörleridir. Kadınlar arasındaki sıklığı yaklaşık %30'dur. Asemptomatik olduklarında tedavi gerekmezken, anormal kanama, infertilite problemleri, pelvik ağrı ve bası semptomlarına yol açtıklarında tedavi edilmeleri gerekmektedir. Tedavide kullanılan medikal ve girişimsel tedavi yöntemlerinin başarılı olamaması veya sebep oldukları yan etkileri nedeniyle günümüzde hala en etkin tedavi yöntemi myomektomidir. Yapılan çalışmalar laparoskopik myomektominin laparotomik myomektomiye göre; postoperatif ağrı, hastanede kalış süresi, iyileşme süresi, kan kaybı ve postoperatif hemoglobin değerindeki düşüş açısından daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Mart 2010 ile Mart 2017 tarihleri arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapılan 61 laparoskopik ve 230 laparotomik myomektomi vakasını retrospektif olarak analiz ettik. Çalışma sonucunda laparoskopik myomektominin hastanede kalış süresi, postoperatif analjezi kullanımı, postoperatif hemoglobin değerindeki düşme ve endometriyal kaviteye girilme açısından laparotomik myomektomiden üstün olduğu görüldü. Operasyon süresi ise laparotomik myomektomide anlamlı derecede daha kısaydı. Teknik olarak uygulaması zor olsada laparoskopik myomektomi deneyimli cerrahlar tarafından seçilmiş vakalara uygulandığında laparotomik myomektomiye oranla daha uzun operasyon süresine rağmen daha az morbiditeye neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Leiomyomas are the most common neoplasm of uterus and pelvis among women. The incidence of leiomyomas is approximately 30%. Although the treatment of asymptomatic leiomyomas is not necessary, leiomyomas which cause symptoms like abnormal bleeding, infertility problems, pelvic pain and pressure or a asymptomatic leiomyoma which is rapidly growing must be treated. Medical treatment or embolization of leiomyomas are not succesful enough or they cause many side effects so myomectomy is still the most acceptable procedure. Many studies present that laparoscopic myomectomy has some advantages including postoperative pain, hospital stay, recovery time, blood loss and postoperatively hemoglobin level decrease compared with laparotomic approach. We retrospectively analyzed the medical records of 61 laparoscopic and 230 laparotomic myomectomy cases performed at Bagcilar Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynaecology between March 2010 to March 2017. We found laparoscopic myomectomy is superior to laparotomic myomectomy in terms of hospital stay, postoperative analgesia use, postoperatively hemoglobin level decrease and opening of the uterine cavity. The operation time was significantly shorter in laparotomic myomectomy. Although laparoscopic myomectomy technically challenging procedure, if performed by experted surgeons in selected patients has less morbidity with longer operation time compared with laparotomic myomectomy.