Okul çağı çocuklarındaki (6-12 yaş) vokal kord nodülün tedavisinde aile tutumu ve çocuk davranımının etkisinin ölçülmesi
Evaluation of the effect of parent's attitude and behaviour against to their child on school age children (6-12 years old)' vocal cord nodule treatment
- Tez No: 598357
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda çocuklarda ses bozukluğunun yayılımı giderek artmaktadır. Ses bozukluğu olan çocuklarda, % 40 oranında vokal kord nodül belirtilmiştir. Çocuklarda VKN tedavisinde etkili biçimde kullanılan dolaylı terapi yöntemlerinden bir tanesi olan ses hijyeninin, günlük yaşantı içinde sürdürülebilmesi zor olmaktadır. Bunun için de ebeveynin sosyal desteği gerekmektedir. Çalışmada, ses tedavisi gören çocukların ebeveynlerinin, çocuklarıyla daha az çatışmasını sağlayarak, çocuk davranışını olumlu olarak değiştirme ve buna bağlı olarak tedavinin etkililiğini ve kalıcılığını arttırma planlanmıştır. Bu sebeple, VKN olan ve ses hijyen eğitimi alan çocukların ebeveynlerine, çocuklarına sınır (kural) koyma eğitimi verilerek, ailede tutum değişimi oluşturulmuştur. Çalışmada, vokal kord nodülü olan okul çağı çocuklarının tedavi öncesi ve sonrası fizik muayene bulgularının, ses terapisti ve ebeveynin işitsel algısal ses analizi bulgularının ve akustik ses parametrelerinin; hastaların ve ailenin davranış ve tutum değişimine göre değişim gösterip göstermediği test edilmiştir. Çalışmaya vokal kord nodülü olan 6-12 yaş arası 30 birey dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently spread of hoarseness gradually increase among children. They have been determined 40 percent vocal cord nodule in children who has hoarseness. Vocal hygiene that is one of indirect therapy method which using treatment of children's vocal cord nodule effectively, is difficult to carry it in daily life. So, parent's social support is necessary for realize it. In the research, has been planned to parents of children who had vocal treatment, less conflict with their children, change to child behaviour in the positive way, increase to treatment effectivity and permanence correspondingly. For this reason, parents whose children had vocal cord nodule and vocal hygiene education has been given an education for establish regulations to their children and support to parent's attitude changing. In the research, has been examined to before and after physical examination findings of school age children with vocal cord nodule, their voice therapy and parent's aural perceptional voice analyse findings and acoustic voice parameters, according to patients and their parent's behaviour and attitude changings. It has been attached 6-12 years old 31 children with vocal cord nodule to the research.