Stres inkontinansın cerrahi tedavisinde Burch operasyonu ile kolporafi anterior Kelly plikasyonu operasyonunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 59846
  2. Yazar: M. ALİ MUNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Stres inkontinans ve sistosel sıklıkla birlikte görülen klinik patolojilerden olup, hasta için hem sosyal hem de hijyenik bir problem olmaktadır. Biz bu amaçla kliniğimize 1996-1997 yıllan arasında eforla idrar kaçırma şikayeti ile başvuran, yaşlan 3 1-69, pariteleri ise 2-9 arasında değişen ve gerçek inkontinans tanısı konan 40 olguyu çalışma materyali olarak ele aldık. Bu 40 olgu, klinik durumlarına göre uygulanan Burch veya kolporafi anterior- Kelly plikasyonu operasyonunun seçimine göre herbiri 20'şer kişiden oluşan iki guruba ayrıldı. Her bir guruptaki başarılı ve başarısız vakaların sonuçlan birbirleriyle ve literatürdeki diğer anti-stres inkontinans operasyonlarının sonuçlan ile karşılaştırıldı. Altı aylık izleme sonunda gerek semptom gerekse de bulgu olarak basan oranı % 80 iken kolporafi anterior-Kelly plikasyonu uygulanan ikinci gurupta ise % 60'hk bir basan oranı saptanmıştır. Kliniğimizde elde edilen bu basan oranlan literatürle benzerlik göstermekte olup, Burch operasyonu uygulanan guruptaki basan oranı daha yüksek bulunmasına rağmen bu iki operasyon şekli arasında basan oranı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bundan dolayı tekniğin daha kolay uygulanabilir olması, morbiditenin daha az olması, operasyon, hospitalizasyon ve kateterizasyon sürelerinin daha az olması ve stres inkontinansa sıklıkla eşlik eden sistoselin de düzeltilmesine olanak tanıdığından vajinal yol ilk tercih edilecek bir yöntem olarak görülmektedir. Aynca preoperatif dönemde stres inkontinanslı hastalara iyi bir değerlendirme yapılması, operasyon öncesi uygun vaka seçimi ve uygun ameliyat tekniğinin saptanması basan oranını arttıracaktır. 81
Özet (Çeviri)
Stress incontinence and cystocele, which are pathological conditions commonly seen together, present themselves as a social and hygienic problem. For this purpose, 40 patients admitted to our clinic between October, 1996 and March,1997 because of their problems of urinary stress incontinence were accepted as the study population. Their ages and parities ranged from 31 to 69 and from 2 to 9 respectively. They were all diagnosed as genuine stress incontinence. These 40 cases were divided into two groups having 20 patients each acording to the preferance of the performed operation as Burch colposuspension or Anterior colporrhaphy-Kelly urethral plication. In each group, the results of successfiill and unsuccessfull cases were compared with each other and a comparison with results of other anti - stress incontinance procedures were made. After a 6 months follow- up, the success rate (based on symptoms and findings was 80% in the group of patients having undergone Burch operation, whereas the success rate was 60% in the other group in which Anterior colporrhaphy- Kelly plication procedures were performed. These success rates obtained for our clinic are compatible with the literature. Although success rate was higher in the Burch group, no statistical significance ( in terms of success rates) was found between these two methods of operation. Therefore, vaginal procedures appears to be a method to be preferred at first because of its easy performance, less morbidity, less operation - hospitalization- catheterization times and posibility of repairing associated cystocele at the same time. 82Moreover, a complete and detailed evaluation, appropriate patient selection and choice of the most favorable operational technique will possibly increase the success rates. 83