Amniotik sıvı enfeksiyonu - erken doğum eylemi ilişkisinin direkt gram boyama ve kültür ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59844
  2. Yazar: OLGUN AKALPLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT KESİM (DÖNMEZ)
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Erken doğum perinatal morbidite ve mortaliteyi arttıran en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Biz intraamniotik enfeksiyonların hangi sıklıkla erken doğum eylemine eşlik ettiğini ve önemini saptamayı amaçladık. -- Materyal ve me to d: Kliniğimize baş vuran, su kesesi açılmamış, erken doğum eylemi başlamış gebelerden steril şartlarda sıvı örneği alındı. 33 Term, 74 pretem eylemde, toplam 107 gebde direkt yayma ve kültür yoluyla mikroorganizma varlığı araştırıldı. Olgular yaş, parite, indükte veya spontan abortus anamnezi, servikal açıklık, gestasyon yaşı, maternal lökosit değeri, amniotik sıvıda Gram boyama ve kültür ile mikroorganizma varlığı yönünden incelendi. - Bulgular: Term gebelerde enfeksiyon saptanmazken, preterm gebelerin 11'nde (% 14.9) Grup A ve B streptokok, S. aureus ve E. coli olmak üzere mikroorganizmalar saptandı. Gruplar arasında yaş, parite, indükte veya spontan abortus anamnezi, sevikal açıklık ve maternal lökosit değeri açısından fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Preterm delivery is one of the main medical problems increasing perinatal morbidity and mortality we aimed to evaluate the importance of intraamniotic infections in association with preterm delivery. Study design: The patients in preterm labor with intact amnionic membranes are evaluated, by having samples of amniotic fluid obtained in sterile conditions. The presence of any microorganism is searched by direct smear and culture methods, we have included 107 pregnant women that 33 were term and 74 were preterm. All cases were evaluated with age, parity, previous abortions, cervical dilatation gestational age, maternal leukocyte count and gram stain and culture of amniotic fluid. Results: In term pregnancies no intraamniotic infection is detected whereas in 11 of preterm delivers Group A and B streptococus, S. aureus and E. coli infection are detected. According to other parameters there where no significant difference between two groups (p>0.05) Results showed that intraamniotic infection had an important rate in preterm deliveries (14.9 %) (P< 0.05) Conclusion: Our study showed the value of tracing for infection in preterm labors we hope that our study will help the clinicians for more advanced researches and management protocols. 26