İnfertilitede kullanılan bitkilerin fitoterapi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of plants used in the infertility in terms of phytotherapy
- Tez No: 598464
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bir çok bitki farklı kültürlerde insanoğlu tarafından infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır. Cinsel isteği ve cinsel performansı iyileştirmek, damarları genişletmek ve testosteron düzeyini arttırmak amacıyla da bunlardan yararlanılmıştır. İnfertilitede kullanılan bitkisel ürünler genellikle internet veya marketlerden temin edilmektedir. Bitkiler ve bitkisel ürünler üzerinde klinik çalışmalar ve güvenilirlik verileri bulunmadığından insan sağlığı ciddi sorunlarla karşı karşıya gelmektedir. Bu çalışmada, infertilitede kullanılan bitkiler ve bitkisel ürünler fitoterapi açısından değerlendirilmiştir. Eczaneden satın alınan ticari bir ürünün iki farklı serisinin bileşimi Farmakope yöntemleri ve LC-MS yardımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, örneklerin etiketlerinde verilen bileşimi tam olarak karşılamadığını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : İnfertilite, Tıbbi Bitkiler, Bitkisel Ürünler, Bileşikler
Özet (Çeviri)
Many plants have been used by people of different cultures to treat conditions of human infertility or for the treatment of reproductive disorders. They have also been used for improving sexual desire as well as sexual performance, vasodilatation and to increase testosterone level. These herbal products used in the treatment of infertility have usually been supplied from internet or markets. The absence of clinical trials and safety data on these plants and herbal products, human health can face serious problems. In this study, plants and herbal products used in the treatment of infertility were evaluated in terms of phytotherapy. The commercial products from different batches purchased from pharmacy were analyzed by using Pharmacopoeia methods and LC-MS. According to the results, findings have not completely met the content of the composition given on the label. Key Words : İnfertility, Medicinal Plants and Plant Products