Assessing the causes of terrorism in Kenya: A study on Nairobi county
Kenya'da terörizm nedenlerinin değerlendirilmesi: Nairobi üzerine çalışması
  1. Tez No: 598507
  2. Yazar: KHALİD MAHDİ MOHAMED
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. COŞKUN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Terörizm, yalnızca dünyanın değişken bölgelerinde değil, aynı zamanda bir zamanlar istikrarlı ve barışçıl olarak algılanan bölgelerde de insan güvenliğinin önemli bir yönü haline gelmiştir. Afrika Boynuzu'nda terörizm, toplumun sosyal, politik ve ekonomik yapısı üzerindeki ciddi sonuçları göz önüne alındığında giderek artan bir endişe kaynağı haline geldi. Kenya, 1975'ten bu yana terör endişeleriyle boğuşuyor ve başlangıçta, küçük ve önemsiz düzeylerde olmasına rağmen, ülkenin son üç yılda terörizm yaşadığı ölçek, dünyadaki politika yapıcıların ve akademisyenlerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu tez, Kenya'daki terörizmin temel nedenini, yardımcının sosyo-ekonomik ve politik itici güçlerini değerlendirerek incelemeyi amaçlamaktadır. Ülkenin kimlik, ekonomik zorluklar ve belirli grupların siyasi marjinalleşmesi arasındaki karmaşık ilişki nedeniyle terörist saldırılara karşı savunmasız kaldığını savunuyorum. Ayrıca, hükümetin terörle mücadele cevap stratejilerinin, etkilenen tarafların ana şikayetlerini ele almadığı için etkisiz ve üretken olmadığını gözlemliyorum. Nairobi İlçesini kozmopolit nitelikte ve terörist gruplar için önemli işe alım alanları verilen örnek olay incelemesi olarak seçtim. Yapısal Teori ve Göreceli Yoksunluk Teorisi, tüm çalışmayı bağlam içine almak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism has become an important aspect of human security not only in volatile parts of the world, but also regions once perceived to be stable and peaceful. In the Horn of Africa, terrorism has increasingly become a major source of concern given its severe consequences on the social, political and economic fabric of the society. Kenya has been grappling with terrorism concerns since 1975, and although initially it was in small and insignificant levels, the scale in which the country has experienced terrorism over the last three decades continues to attract the attention of policy makers and academics across the world. This thesis seeks to examine the root cause of terrorism in Kenya by assessing the socio -economic and political drivers of the vice. I argue that the country has remained vulnerable to terrorist attacks due to the complex relationship between identity, economic challenges and political marginalisation of particular groups. I also observe that the government's counter terrorism response strategies have been ineffective and counter -productive since it fails to address the main grievances of the affected parties. I selected Nairobi County as my case study sample given its cosmopolitan nature and an important recruitment ground for terrorist groups. Structural Theory and Relative Deprivation Theory have been used to put the whole study into context.