Online alışverişe dair tüketici algı ve davranışlarında kuşaklar arası farklılıklar üzerine bir araştırma
A research on the intergenerational differences in consumer perception and behavior regarding online shopping
  1. Tez No: 598546
  2. Yazar: ELİF ARKAN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişen teknoloji yaşamımızın her alanını etkilediği gibi alışverişi de etkilemiştir. 90'larda e-ticaret sitelerinin kurulduğuna tanıklık edilmiştir. Bununla birlikte 2000'li yıllara kadar e-ticaret pazarı sadece sınırlı bir kitleye hizmet veren sınırlı bir hareket alanı olarak değerlendirilmiştir. 2007 yılında hızlı internet erişimine sahip iPhone modelinin piyasaya sunulması ile online alışveriş hızla yaygınlaşmış hem dijital hem de dijital öncesi kuşaklar online alışveriş kullanıcıları haline gelmiştir. Hedef kitlelerin tanınması her platformda olduğu gibi online alışveriş platformunda da önem taşımaktadır. Bu kapsamda kuşak çalışmalarının da hedef kitlelerin tanınması için önem taşıdığı düşünülmüştür. Kuşak teorilerine göre, belirli kuşaklara mensup kişilerin paylaştıkları ortak travmalar, şahit oldukları olaylar, kısacası ait oldukları 'zamanın ruhu'; ortak değerler, korkular geliştirmelerine neden olmaktadır. Bu durum farklı kuşakların farklı tüketim alışkanlıklarına yönelmeleri anlamını taşımaktadır. Bu doğrultuda kuşak farklılıklarının online alışverişe yönelik geliştirilen tutum, niyet ve davranışlarda farklılıklara neden olabileceği düşünülmüş olup bu araştırmanın amacı farklılıkların olup olmadığı, farklılıklar var ise hangi yönlerde olduğunun tespitidir. Betimsel bir yöntem ve online anket tekniği ile araştırma modeli test edilmiştir. Çalışma sonucunda kuşak bazında online alışveriş algı ve davranışlarının farklılaştığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developing technology has changed every aspect of our lives including shopping. In the 1990s first e-commerce sites have been established. Nevertheless, until the 2000s, the ecommerce market was considered as a limited area of activity that served only a limited audience. With the launch of the iPhone model in 2007, online shopping has grown rapidly; encompassing both digital and pre-digital generations as online shopping users. Recognition of target audiences is important in every platform including online shopping. In this context, it is thought that generation studies are important for recognition of online shopping consumers. According to generation theories, common traumas that have been shared by the members of certain generations, the events that have been witnessed; in short,“spirit of time”cause them to have similar values and fears. This also means that different generations tend to have different consuming habits. Therefore, it was thought that differences in generations may cause differences in attitudes, intentions and behaviors regarding online shopping. It is the subject of this research to determine whether there are differences and if so, in which way. The research model has been tested with a descriptive method and an online survey technique. As a result of the study, it has been revealed that online shopping perceptions and behaviors differ according to generations.