Atipik asinar hücre fokuslu sıçan pankreasında timokinonun histolojik etkileri
The histological effects of thymoquinone on pancreatic atypical acinar cell foci in rats
  1. Tez No: 598564
  2. Yazar: BAŞAK HARTAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kanser insan yaşamını tehdit eden bu yüzyıl içindeki önemli bir hastalıktır. Kanserin başlangıcı ve gelişimi hakkında önemli sayıda deneysel, klinik ve epidemiyolojik araştırmalar yürütülmüştür. Önceki çalışmalarda timokinonun gastrointestinal sistemdeki neoplastik değişimler üzerinde koruyucu etkisinin olabileceği belirtilmiştir. Nigella sativa'nın (çörek otu, bereket tanesi) aktif bileşenlerinden biri olan timokinon, uzun süredir geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Timokinon; hipoglisemik, antimikrobial, antiparazitik, antioksidant ve antikanser etkilere sahiptir. Önceki çalışmalarda timokinonun çeşitli kanser hücrelerinin gelişimini engellediği rapor edilmiştir. Bununla birlikte, timokinon ile yapılan araştırmalar sınırlı olup bilimsel veri tabanında henüz yeterli rapor bulunmamaktadır. Azaserin güçlü bir kanserojen olup, sıçan ekzokrin pankreas hücrelerinde atipik asinar hücre fokusları (AAHF), adenoma ve karsinoma meydana getirir. Azaserin-sıçan modeli, ekzokrin pankreasta neoplastik değişim geliştirilen çok kullanışlı ve iyi bilinen bir modeldir. intraperitonal (i.p. 30mg/kg vücut ağırlığı) azaserin uygulaması ile ekzokrin pankreasta AAHF oluşturulabilir. Kantitatif stereolojik bir metod ile preneoplastik lezyon yükü hesaplanmış olan bu çalışmada, pankreatik fokus oluşturulmuş Wistar albino sıçanlarda, timokinonun olası neoplastik etkileri araştırılmıştır. Azaserin enjeksiyonundan 6 hafta sonra, deney hayvanlarının içme sularına timokinon uygulanması sonucunda, ortalama fokus çapları (mm), ortalama fokus hacimleri (mm3) ve AAHF büyüklüğünün tüm pankreas büyüklüğüne oranları değerlerinde, azaserin grubuna göre önemli derecede bir azalmanın oluştuğu görülmüştür. Bu verilerden hareketle azaserin uygulamasından 6 hafta sonra, yani erken dönemde, timokinon kullanımı sonucunda fokus yükleri üzerinde azaltıcı bir etkisinin olduğunu söylemek mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a significant disease which threatens the lives of people in this century. A significant number of experimental, clinical, and epidemiological investigations were carried out concerning the initation, and propogation of cancer. In previous studies it was indicated that there might be a protective effect of thymoquinone on neoplastic changes in the gastrointestinal systems. Nigella sativa (Black Seed) has been used for years in traditional medicine and thymoquinone is one of the active compound of Nigella sativa. Thymoquinone has anti-inflammation, hypoglycemic, antimicrobial, antiparasitic, antioxidant and anticancer effects. Former studies report that thymoquinone inhibits the growth of various cancer cells in animal models. However there have been limeted research done with thymoquinone and there haven‟t been enough reports that exist in the scientific database yet. Azaserine is a strong carcinogen and it induces pancreatic atypical acinar cell foci (AACF), adenoma and carcinoma in rat‟s exocrine pancreas. Azaserine-rat model is very useful and well known model to develop neoplastic change in rat exocrine pancreas. We can develop AACF by intraperitoneal administration (30 mg/kg body weight) of azaserine in exocrine pancreas. A quantitative stereological method was also used to asses the burden of putative preneoplastic lesions. This study performed to investigate the effect of thymoquinone on histological changes in azaserine induced pancreatic cancer in Wistar rats. As a result of the application of thymokinone to drinking water of experimental animals 6 weeks after azaserin injection, a significant decrease in Mean focus diameters (mm), mean focus volumes (mm3) and AACF size to whole pancreas size was observed in the values of the azaserin group. Based on these data, it seems possible to say that azaserin has a reducing effect on focus loads as a result of the use of thymokinone 6 weeks after the application, that is, in the early period.