Streptozotosin ile kronik diabetik yapılan sıçanların beyin dokusu nitrik oksit metabolizmasının incelenmesi
The Alterations of nitric oxide metabolism in brain tissue with streptozotosin treated chronic diabetic rats
- Tez No: 59858
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Streptozotosin ile diabetik yapılan sıçan modelinde beyin dokusu serebellar nitrik oksit sentaz aktivitesinin diabete bağlı değişimini gözlemeyi ve ayrıca bu aktiviteye vitamin E'nin etkisini incelemeyi amaçladık. Ayrıca önemli fizyolojik etkileri olan nitrik oksit sentaz aktivitesi sonucunda oluşan nitrik oksİt'in metabolitleri olan nitrit ve nitratı deney ve normal gruplarındaki sıçanların plazmalarında tayin etmeyi amaçladık. Sıçanların Streptozotosin uygulaması ile ne ölçüde diabetik olduğunu anlamak için HbAıc ve plazma glukoz sevilerini ölçmeyi de planladık.Deney grupları HbAıc ve plazma glukoz sonuçlan normaller ile kıyaslandığında sıçanlarda kronik diabet oluşturulmuştur (p0.05). Plazma total nitrit + nitrat ve plazma nitrat sonuçlan diabetik grup, diabetik + E vitamini ve normal grup ile kıyaslandığında artış gözlenmiştir (p0.05). Serebellar beyin dokusu nitrik oksit sentaz aktivitesi anlamlı olmasada diabetin bu kronik döneminde azalması artan oksijen radikal hasan sonucu olabilir. Bunun yanında plazmada diabet sonucu artan nitrit, nitrat oluşumu vasküler yatakta nitrik oksit yanıtının azalmasına bağlı olarak nitrik oksit sentaz aktivitesinin indüklenmiş olabileceğini düşünmekteyiz.42 Sonuç olarak kronik diabetin oluşturduğu radikal artışı nitrik oksit metabolizmasını olumsuz yönde etkilemekte, yani nitrik oksit etkinliğini bozmaktadır.
Özet (Çeviri)
43 VH. SUMMARY In this study, we aimed to observe the alterations of nitric oxide synthase activity İn cerebellar brain tissue, due to diabetes and the effects of Vitamin E on this activity in the diabetic rats treated with streptozotocin. We determined the major metabolits of nitric oxide; nitrit, nitrat which have an important physyological effects in the plasma of diabetic and control rats. In order to determine the diabetic levels of streptozotocin treated rats, we measured HbAic and plasma glucose levels. When HbAic and plasma glucose levels of experimental groups compared with controls; rats became chronic diabetic (p0.05). An increased level of plasma total nitrit + nitrat and plasma nitrat results were observed in diabetic, diabetic + vitamin E and control groups (p0.05). Although nitric oxide synthase activity was not significant in cerebellar brain tissue, the decrease of activity in chronic diabetes may due to increased oxygen free radical damage. Despite of this, production of nitrit, nitrat levels in plasma durnig diabetes was caused by decreased nitric oxide in vascular bed could be releated with induced nitric oxide synthase activity. As a result; increased radical which is releated with chronic diabetes may effect nitric oxide metabolism negatively and nitric oxide sensitivity can be damaged.